پزشکی و سلامتعلمی

محققان نوعی چشم مصنوعی با گیرنده انرژی خورشیدی ساختند

محققان کشور هنگ کنگ نوعی چشم مصنوعی ساخته اند که می تواند جایگزین چشم انسان در نابینایان شود. این چشم از نوعی حسگر ساخته شده که انرژی خود را از نور خورشید می گیرد.

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی و فناوری تکنا و به نقل از NewScience، محققان نوعی چشم مصنوعی با الهام از چشم انسان ساخته اند که می تواند جایگزین مناسبی برای نابینایان باشد. حسگر تعبیه شده در این چشم مصنوعی می تواند بطور کامل از چشم انسان تقلید کند. لنز موجود در این چشم مصنوعی قادر است نور را متمرکز کرده و به سلول های حساس به نور در پشت چشم برساند که بوسیله تکانه های الکتریکی به مغز ارسال می شود.

شبکیه مصنوعی این چشم شامل اکسید آلومینیوم متشکل از نانوسیم است که حساس به نور بوده و از ماده ای به نام پروسکایت ساخته شده است. نانوسیم ها به علت حساس بودن به نور می توانند مانند رشته های عصبی در چشم انسان عمل کرده و سیگنال های الکتریکی ارسال کنند. نانوسیم ها همانند یک سلول خورشیدی یک منبع انرژی هستند و دیگر به منبع خارجی نیاز نیست. برای تست فنی این چشم نیاز است تا با اتصال آن به سیستم عصبی آن را از نظر پزشکی نیاز امتحان کرد. فعلا تنها مشکل این چشم استفاده از یک شی صاف برای سنجش اجسام است که محققان  در تلاشند تا این چشم را به شکل کروی و مطابق با چشم واقعی انسان بسازند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا