مدیاتک میخواهد پا در جای پای بزرگان بگذارد!

یکی از دلایلی که کوالکام یا انویدیا با تاخیر نسبتا زیادی نسبت به معرفی هسته های ARM، اقدام به معرفی ریز پردازنده های خود می کنند، این است که آنها از طریق باز طراحی و ارتقای طراحی های ARM هسته های اختصاصی خود را طراحی کرده و سپس اقدام به تولید پردازنده جهت معرفی به […]

یکی از دلایلی که کوالکام یا انویدیا با تاخیر نسبتا زیادی نسبت به معرفی هسته های ARM، اقدام به معرفی ریز پردازنده های خود می کنند، این است که آنها از طریق باز طراحی و ارتقای طراحی های ARM هسته های اختصاصی خود را طراحی کرده و سپس اقدام به تولید پردازنده جهت معرفی به بازار میکنند.

اما مدیاتک از این قاعده مستثنی بوده و بر این باور است که طراحی های AMR به اندازه کافی خوب هستند و بنابراین مستقیما از طراحی پایه برای تولید چیپ های خود استفاده میکند که همین دلیل باعث افزایش سرعت ارائه تکنولوژی های جدید در قالب پردازنده های جدید توسط این شرکت میشود.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

و همین موضوع باعث شده برای اولین بار در بین تمام شرکت های سازنده چیپ های موبایل، مدیاتک اعلام کرده که درحال آماده سازی چیپ جدید (با شماره مدل MT6595) مبتنی بر ARMv8 بوده و در آن از چهار هسته ARM  A17 به همراه 4 هسته A7 استفاده خواهد کرد (معماری big.LITTLE) و به گفته خودش این چیپ جدید از چیپ Snapdragon 800 قوی تر خواهد بود و این یعنی ارائه پردازنده ای برای پرچمداران بعدی از مدیاتک و احتمالا پایین آمدن قیمت تمام شده برای آنها.

در ادامه مطلب با ما باشید تا ببینیم مدیاتک در سال پیش رو چه برنامه ای پیش رو دارد!

 mediatek-roadmap

همانطور که در جدول فوق مشخص هست، مدیاتک، چیپ MT6595 خود را که شاید یکی از مهمترین چیپ های تولیدی اش باشد، در سه ماهه سوم سال 2014 معرفی خواهد کرد. این چیپ با چهار هسته 2.5 گیگاهرتزی A17 و چهار هسته A7 قابلیت پشتیبانی از دوربین 20 مگاپیکسلی، فیلمبرداری 4k و پهنای باند LTE را خواهد داشت و به گفته این شرکت از اسنپدراگون 800 قوی تر خواهد بود. (البته اینکه چقدر قویتر باشد و با وجود اسنپدراگون 801 یا 805 باز هم حرفی برای گفتن خواهد داشت یا خیر، بحث دیگری است که پاسخ آن هنوز مشخص نیست)

کوالکام از چیپ‏های جدید اسنپدراگون 610، 615 و 801 رونمایی کرد

مدل MT6752 نیز درواقع مدل 8 هسته ای پردازنده MT6732 هست (که قبلا خبر آن در تکنولوژی نیوز منتشر شد) و دارای 8 هسته Cortex A53 خواهد بود که در آن زمان شابد برای محصولات رده بالا (و نه پرچمدار) استفاده شود.

پردازنده دیگری که آن را بزودی در تلفن های هوشمند یا تبلت های میان رده خواهیم دید، پردازنده 6 هسته ای MT6591 است که دارای 6 هسته 1.5 گگاهرتزی Cortex A7 بوده و در دنیای پردازنده های موبایل، بعد از Exynos 5260 سامسونگ (که با معماری big.LITTLE ساخته شده و دارای دو هسته A15 و 4 هسته A7 بوده و عنوان اولین پردازنده 6 هسته ای موبایل را برای خود کسب کرده)، دوم خواهد شد!

حالا باید منتظر ماند و دید این جنگ پردازنده های موبایل به کجا خواهد رسید و بقیه شرکت ها (مانند کوالکام، سامسونگ، اینتل و انویدیا) چه محصولاتی را برای رقابت وارد میدان خواهند کرد.

لینک کوتاه | منبع : gsmarena