اخبار داخلیتبلیغاتدستاوردهاویژه

تست بیش فعالی کودکان و بزرگسالان با تکنولوژی جدید در ایران

تست بیش فعالی کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان با دستگاه های پیشرفته در ایران میسر شد. اختلال کم توجهی/ بیش فعالی (ADHD) الگوی کاهش توجه پایدار و یا بیش فعالی و رفتارهای تکانشی است که شدیدتر و شایع تر از آن است که معمولاً در کودکان و نوجوانان با سن مشابه دیده می‌شوند. 

در گذشته تصور می‌شد بیش فعالی علامت مختل کننده اصلی در این اختلال است اما امروزه عموم صاحبنظران معتقدند که بیش فعالی اغلب ثانویه به ضعف کنترل تکانه است. این اختلال روانپزشکی می‌تواند کودکان، نوجوانان و بزرگسالان سراسر جهان را مبتلا کرده و مشخصه‌ی آن الگوی کاهش پایدار توجه و افزایش تکانش گری و بیش فعالی است. برخی از ویژگی کودکان مبتلا این است که در مدرسه هنگام آزمون دادن به سرعت به سراغ سوال ها می روند اما فقط چند سوال اول را پاسخ می دهند. اکثر آن ها تحریک پذیر و پرخاشگر می باشند و با کوچکترین محرکی از کوره در می روند. هیجان های آن ها متغیر و غیر قابل پیش بینی می باشد. آن ها در معرض حوادث مختلفی قرار دارند که منجر به آسیب هایی در زمینه ها ی مختلف زندگی شان می شود. مشکلات یادگیری و رفتاری از جمله مشکلاتی است که افراد مبتلا در مدرسه خواهند داشت که گاهی به دلیل اختلالات ارتباطی و یادگیری همراه یا حواس پرتی و اختلال در توجه می باشد. عدم دقت به جزئیات، به سختی تمام کردن تکالیف و فراموشی در انجام فعالیت های روزانه از دیگر ویژگی آن ها است.

روند این اختلال متغیر می باشد. تا ۶۰ درصد از علائم تا نوجوانی یا بزرگسالی ادامه خواهد داشت. ۴۰ درصد باقیمانده یا در دوران بلوغ و یا اوایل بزرگسالی بهبود می یابند. در برخی موارد پرتحرکی به سمت بهبودی پیشرفت می کند ولی مشکلات مربوط به توجه ادامه داشته است. پرتحرکی اولین علامت و حواس پرتی آخرین علامتی است که بهبود می یابد. تا قبل از ۱۲ سالگی احتمال کمی برای بهبودی وجود دارد چرا که اغلب بین ۱۲ تا ۲۰ سالگی بهبود می یابند. رفتارهای تکانه ای و عدم تمرکز از جمله علائم باقیمانده در بزرگسالان می باشد.

تست بیش فعالی کودکان و بزرگسالان با تکنولوژی جدید در ایران
تست بیش فعالی کودکان و بزرگسالان با تکنولوژی جدید در ایران

تشخیص زودهنگام بیش فعالی روند درمان را بسیار ساده تر می کند . علایم این اختلال باید در بیش از یک موقعیت وجود داشته باشند (مثلا در خانه و مدرسه، محل کار). تایید نشانه های قابل ملاحظه در موقعیت های مختلف، معمولاً بدون مشورت با افراد در ارتباط با کودک که فرد را در این موقعیت ها دیده اند، نمی تواند به صورت دقیق انجام شود. معمولاً، نشانه ها بسته به زمینه در موقعیتی خاص، تفاوت دارند.

در صورتی که فرد برای رفتار مناسب پاداش های مکرر بگیرد، تحت نظارت دقیق باشد، در موقعیت تازه باشد، به فعالیت های خیلی جالب بپردازد، تحریک بیرونی مستمر داشته باشد (مثلاً از طریق صفحه های نمایش الکترونیک)، یا در موقعیت های تک به تک در حال تعامل کردن باشد(مثلاً در دفتر متخصص بالینی)، علایم این اختلال می توانند خیلی کم یا وجود نداشته باشند. به همین دلیل تشخیص اختلال بیش فعالی (ADHD) بسیار سخت است. به همین دلیل ما تست بیش فعالی را برای خدمت به هموطنان در کلینیک هیربد فراهم کرده ایم . این تست نمونه خوبی از ترکیب تکنولوژی نوین با علم روانپزشکی و روانشناسی است.

adhd اختلال کودکان

 ما تست بیش فعالی integrated auditory and visual test که کامل ترین و جدیدترین تست ارایه شده توسط محققین جهانی است را پیشنهاد می کنیم . این تست شامل نسخه ی دوم آن هست که ابزاری دقیق برای تشخیص بیش فعالی در کودکان , بیش فعالی نوجوانان , بیش فعالی بزرگسالان است .

شیوه انجام آزمون IVA به صورت زیر است :

IVA، یک آزمون پیوسته دیداری شنیداری است که برای تشخیص و تفکیک انواع اختلال بیش فعالی کودکان شامل نوع کمبود توجه، نوع بیش فعال (تکانشگر) ، نوع ترکیبی و نوع ناشناخته (NOS) ، می پردازد. بعلاوه IVA، به طور دقیق به تفکیک ۵ نوع توجه شامل توجه متمرکز، توجه مداوم، توجه انتخابی، توجه تقسیم شده و جابجایی توجه در دو سطح دیداری و شنیداری نیزمی پردازد. از نتایج آزمون برای بررسی مشکلات و اختلالات دیگری نظیر مشکلاتِ خود کنترلیِ مرتبط با جراحت سر، اختلالات خواب، افسردگی، اضطراب، اختلالات یادگیری، زوال عقل و مشکلات پزشکی دیگر،  استفاده می شود. ابزار IVA برای تعیین و تمییز بیماران مبتلا به ADHD از افرادی که هیچ مشکلی ندارند  طراحی شده است. از این ابزار می توان برای مانیتور کردن تاثیر بازی درمانی و سایر روان درمانی ها یا داروها هم استفاده کرد.

همانند سایر تست های عملکرد مستمر ، IVA هم به صورت یک فرایند تکراری و خسته کننده و نیاز به توجه بالا طراحی شده است تا طی این فرایند خطاهای ناشی از بی توجهی و تکانشی بودن را بسنجد. با این حال این ابزار بر خلاف سایر تست های عملکرد مستمر ، قابلیت های مفیدی دارد که سعی می کنیم آن را در ادامه با هم مرور کنیم:

IVA یک تست رایانه ای ۱۳ دقیقه ای است که دو نوع تست عملکرد مستمر را برای موارد شنوایی و دیداری با هم ترکیب می کند. با ترکیب تکانش گری و عدم توجه در طراحی موجود و نشان دادن هر کدام از آن ها در وضعیت شنوایی و دیداری این ابزار تلاش می کند ۴ نوع تست عملکرد مستمر را در یک قالب در اختیار افراد قرار دهد.
از آنجایی که سوالات در یک ترکیب شبه تصادفی از محرک های بصری و دیداری نمایش داده می شوند این گزینه نسبت به سایر تست های عملکرد مستمر بیشتر مورد تقاضا قرار می گیرد زیرا توانایی فرد را برای تغییر مجموعه های شناختی به چالش می کشد.
مدیریت این تست به صورت خودکار طراحی شده است و به گونه ای استانداردسازی شده که می تواند نمایشی از محرک های شنوایی و دیداری باشد. رایانه ، همه دستورالعمل های تست را بیان می کند تا عوامل مخدوش کننده انجام تست کاهش یابد.
با استفاده از کلیک بر روی موس به عنوان پاسخ، این ابزار می تواند با سنجش انواع مختلفی از کلیک های نامناسب انجام شده بر روی موس بیش فعالی را مورد بررسی قرار دهد.
تجزیه و تحلیل نتایج افراد در تست IVA در طول زمان به متخصص اجازه می دهد دو تست را با هم مقایسه کند و تغییرات قابل ملاحظه ای که از رواندرمانی یا دارو حاصل شده را ارزیابی نماید.

تست iva چیست

مقیاس های آزمون شامل موارد زیر است:

1-مقیاس  Attention (توجه) که خود شامل Vigilance   (گوش به زنگی) Focus   (توجه) Speed (سرعت) است 
2- مقیاس Response Control (کنترل تکانه) که خود شامل Prudence (احتیاط)، Consistency (ثبات) و Stamina (تحمل) است.

تایید و قابل اعتماد بودن تست بیش فعالی :
تحقیقات و پژوهش های معتبری که از IVA CPT بر روی کودکان ۷ الی ۱۲ سال استفاده کرده اند حساسیت حدود ۹۲ درصدی را در تعیین و شناسایی افرادی که به چنین اختلالی مبتلا بودند در اختیار پزشکان و محققان قرار داده اند.

همچنین تست iva به متخصص کمک می کند تمارض های احتمالی را هم ارزیابی نماید و از این طریق در افتراق بین اختلال سلوک و ADHD افتراق ایجاد کند.

کاربردهای بالینی IVA:

به عنوان سنجشی برای تمرکز و توجه در سکته های مغزی به کار می رود.
به عنوان ابزار کمک تشخیصی و غربالگری کودکان و بزرگسالانی که ADHD دارند یا مشکوک به این اختلال هستند به کار می رود
به عنوان ابزاری برای بررسی پاسخ به داروها و تعیین دوز بهینه استفاده می شود.
برای مانیتور کردن تاثیر اموزش های روان درمانی و دارو در طیف بالینی مورد استفاده قرار می گیرد.
تست هایی همچون IVA می توانند اطلاعات دقیقی فراهم آورند و به متخصصان کمک کنند وجود یا نبود  اختلالات و مشکلات مرتبط با عدم توجه و کنترل پاسخ را شناسایی نمایند. همین امر به آن ها کمک می کند روش های درمانی  بهتری را اتخاذ نمایند.  این موضوع در باره بزرگسالانی که تنها زمانی به اختلال ADHD در خود پی می برند که کودکشان با چنین شرایطی تشخیص داده شود هم صدق می کند.

این تست معمولا به عنوان ابزار تشخیصی واحد به کار نمی رود. این ابزار به تنهایی نمی تواند وجود یا نبود هرگونه تشخیص بالیتی را تشخیص دهد.  عملکرد این تست روانی کمک به افراد متخصص است تا بتوانند در ارزیابی جامع خود تشخیص درستی در اختیار بیماران قرار دهند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی انسان از کامپیوتر ها استفاده کرده است تا بتواند در زمینه بیش فعالی ADHD به نتایج دقیقی برسد .
هم اکنون در کلینیک اعصاب و روان هیربد واقع در( سعادت آباد بلوار دریا بین شفق و مطهری ساختمان ساحل طبقه سوم ) آخرین نسخه این نرم افزار ارایه شده و قابل ارایه به مراجعین محترم است.
وبسایت ما : https://hirbodclinic.com

شماره تلفن کلینیک هیربد :

۰۲۱-۸۶۱۲۷۱۲۶

۰۲۱-۸۶۱۲۷۱۵۷


پایان رپورتاژ آگهی تبلیغاتی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن