تازه های تکنولوژی

5G جای 4G را نخواهد گرفت

در حال حاضر، نسل آتی داده های پرسرعت موبایل که با عنوان 5G شناخته می شود در چند نقطه از ایالات متحده و سایر کشورهای جهان از جمله بریتانیا و استرالیا در دسترس است. اما با گسترش هر چه بیشتر این شبکه، تصورات نادرست و سردرگمی ها در رابطه با آن نیز بیشتر و بیشتر می شود.جای تعجب نیست اگر بگوییم 5G تاثیر زیادی بر زندگی بسیاری از افراد جهان خواهد داشت، بنابراین پرسش های زیادی در رابطه با آن مطرح می شود. پیش بینی می شود که با گسترش هرچه بیشتر 5G، تا سال 2023 تعداد کاربران این  شبکه از 1 میلیارد نفر هم فراتر برود. شبکه 5G نه تنها کاربران را به یک شبکه موبایل بسیار سریع وصل می کند، بلکه بسیاری از صنایع دیگر نیز از سرعت آن بهره خواهند برد. در ادامه، جهت آشنایی بیشتر با 5G به شرح برخی از اسرار آن می پردازیم:

آیا 5G مطمئن است؟

یکی از مهم ترین نگرانی در رابطه با 5G نامطمئن و ناامن بودن فرکانس رادیویی این شبکه است که  افراد را در معرض اشعه های سرطانزا قرار می دهد. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2011، اشعه تلفن های همراه می بایست به عنوان «عامل ِ احتمالی بروز سرطان در انسان» دسته بندی شود. علاوه بر این، مطالعه ای در سال 2016 رابطه ای میان اشعه فرکانس رادیویی و سرطان در موش ها را نشان داد. پس از شش سال پژوهش و بررسی، سرپرست FCC، آجیت پای، 5G را به عنوان شبکه ای امن و مطمئن معرفی کرد.

5G جای 4G را خواهدا گرفت؟ نیاز به گوشی جدیدی خواهیم داشت؟

اگرچه برای داشتن شبکه 5G نیازمند گوشی 5G خواهید بود، اما این امر به معنای داشتن گوشی جدید نیست. در حقیقت، با گسترش این شبکه، سرعت بیشتری را نیز روی شبکه 4G تجربه خواهیم کرد. علاوه بر این، 5G جای 4G را نخواهد گرفت، بلکه روی شبکه های 4G موجود بنا نهاده می شود.


آیا گوشی هایی فعلی ما سریعتر می شوند؟

بر اساس گزارش GSMA،تا سال 2025،  پانزده درصد  از ارتباطات موبایلی جهان با شبکه 5G برقرار خواهند شد. در همین سال، کاربرد 4G LTE حدود 59% خواهد بود که افزایشی را در مقایسه با سال 2018 (43%) نشان می دهد. همانطور که 4G جای 3G را نگرفت، 5G نیز جایگزینی برای 4G نخواهد بود. همچنین، با گسترش این شبکه، سرعت گوشی های 4G نیز بیشتر خواهد شد که دلایلی از قبیل افزایش اشتراک گذاری طیف دینامیک را برای آن مطرح کرده اند.

آیا 5G امکان مشاهده ویدئوهایی با بهترین کیفیت را به من می دهد؟

لزوما اینطور نیست، این امر به تامین کننده خدمات پخش ویدئو و طرح شما بستگی دارد. برای مثال، نتفلیکس طرح پایه ای با تعریف و شاخصه های استاندارد و همچنین طرحی ویژه را برای کاربران خود دارد که تصاویری با کیفیت بالاتر را در آن ها قرار می دهد.

با 5G امکان  جراحی های از راه دور و استفاده بیشتر از وسایط نقلیه خودکار وجود دارد؟

اگرچه در حال حاضر امکان انجام جراحی با بکارگیری شبکه 5G وجود ندارد، اما تردیدی نیست که 5G انقلابی در صنعت بهداشت خواهد بود و می توان جراحی های از راه دور زیادی را با بکارگیری این شبکه انجام داد. در رابطه با وسایط نقلیه خودکار نیز چنین حقیقتی صدق می کند، چرا که 5G باعث افزایش قابلیت و شتاب در عملکرد این خودروها می شود. جهت مشاهده سایر اخبار از صفحه اخبار فناوری دیدن کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. البته پس از فراگیر شدن G5 و فروش رسمی آن توسط اپراتورهای داخلی، انتظار داریم انشاءالله سرعت برخورداری ما از این‌ترنت لااقل G3 واقعی بشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا