توقف توسعه OpenSolaris توسط اوراکل

اوراکل پروژه اپن سولاریس (OpenSolaris) را پس از پنج سال فعالیت، رسماً بازنشسته کرد. اپن سولاریس نوعی سیستم عامل متن‌باز است که توسط شرکت سان میکروسیستمز طراحی و ارائه شد. چندی پیش اوراکل با خرید این شرکت، مدیریت نرم‌افزارهای آن را به تملک خود درآورد. به گزارش ایتنا به نقل از وی‌تری، تصمیم اخیر اوراکل […]

اوراکل پروژه اپن سولاریس (OpenSolaris) را پس از پنج سال فعالیت، رسماً بازنشسته کرد. اپن سولاریس نوعی سیستم عامل متن‌باز است که توسط شرکت سان میکروسیستمز طراحی و ارائه شد. چندی پیش اوراکل با خرید این شرکت، مدیریت نرم‌افزارهای آن را به تملک خود درآورد. به گزارش ایتنا به نقل از وی‌تری، تصمیم اخیر اوراکل مبنی بر توقف پشتیبانی از این سیستم عامل، با خشم جامعه متن‌باز مواجه شده است. استیو استالیون (Steve Stallion) یکی از مهندسان فعال در بخش اپن سولاریس در سایت خود، متن یک ایمیل طولانی را که در آن جزئیات توقف این پروژه مندرج شده بود، منتشر نموده است. این ایمیل، درون شرکتی بوده و به تمام مهندسان شاغل در این پروژه ارسال شده است.

به نظر می‌رسد علاوه بر هواداران محصولات متن‌باز، کارکنان بخش اپن سولاریس اوراکل نیز از این تصمیم ناخشنود هستند. آقای استالیون که اخبار این موضوع را با خشم و عصبانیت توضیح می‌دهد، عقیده دارد که این تصمیم افتضاح اوراکل یعنی پاگذاشتن بر ساعت‌های بی‌شمار کار و تلاش. وی همچنین ضمن تمجید از این سیستم عامل، آن را یک نرم‌افزار بسیار عالی خواند و اظهار داشت که متوقف ساختن این پروژه، انحراف از روح متن‌باز به‌شمار می‌رود.