کهکشان عجیب تازه کشف شده بدون ماده تاریک است

ستاره شناسان اخیراً یک کهکشان عجیب کشف کرده‌اند که ماده تاریک در آن وجود ندارد. به نظر این دانشمندان ماده تاریک میتواند در بخش کهکشان های دور دست نیز وجود نداشته باشد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، رصد این کهکشان دوردست عجیب به سه سال پیش برمی‌گردد که فیلیپو فراترنالی و همکارانش […]

ستاره شناسان اخیراً یک کهکشان عجیب کشف کرده‌اند که ماده تاریک در آن وجود ندارد. به نظر این دانشمندان ماده تاریک میتواند در بخش کهکشان های دور دست نیز وجود نداشته باشد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، رصد این کهکشان دوردست عجیب به سه سال پیش برمی‌گردد که فیلیپو فراترنالی و همکارانش توانستند آن را در بین ستاره ها و گازهای مختلف رصد کنند. آنها متوجه شدن این کهکشان همانند دیگر کهکشانها توده عظیم ماده تاریک ندارد و تنها از طریق گرانش ستاره‌های آن در کنار هم قرار می گیرند.

 فاصله این کهکشان از زمین ۲۵۰ میلیون سال نوری است و برای رصد آن از ۲۷ آنتن تلسکوپی رادیویی از آرایه بسیار عظیم نیومکزیکو استفاده شده است. فراترنالی ستاره شناس اداره نجوم دانشگاه گرونینگن هلند پس از تهیه نقشه اولیه از ستاره ها و گاز این کهکشان گفته است: مقدار ماده تاریک در آن بسیار ناچیز و کمتر از حد انتظار بوده است.

در صورت یافتن کهکشان مشابه نظریه غالب ۲۰ سال گذشته در مورد ماده تاریک دچار چالش خواهد شد. دانشمندان از ماده تاریک به عنوان اسکلت مخفی کیهان نام می برند. زیرا شامل توده‌های عظیم ذرات نامرئی است که می تواند میزبان کهکشانهای بزرگ و کوچک باشد. پیش از فراترنالی پیتر وان دو کم و دیگر ستاره شناسان معروف نیز توانسته بودند با استفاده از داده های تلسکوپ هابل کهکشان های مشابه را بدون ماده تاریک رصد کنند. البته کهکشانهای قبلی در محیط‌های شلوغ رصد شده بودند و قادر بودند با عبور از کنار هم ماده تاریک را از یکدیگر بدزدند. اما کهکشان تازه کشف شده ایزوله بوده و و هیچ همسایه ای در کنار آن قرار ندارد.