اخبار شرکت‌ها

همه چیز در مورد اتهام اخیر مرورگر سافاری

چند روز پیش یکی از دانشمندان دانشگاه دانشگاه جانز هاپکینز پس از تحقیقات مدعی شد که مرورگر سافاری اطلاعات کاربران را در اختیار شرکت های چینی قرار میدهد. این شرکت که با دولت چین مرتبط است ، بسیاری از کاربران سیستم‌عامل  iOSشرکت اپل را متعجب ساخت.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تک نیوز ، این مشکل از ویژگی (Fraudulent Website Warning) یا همان اخطار وب‌سایت‌های جعلی در سافاری شروع شد. این ویژگی زمانی فعال میشود که کاربر از یک سایت مخرب بازدید کند. نحوه کارکرد این برنامه بدین صورت است که سافاری فهرستی از وب‌ سایت‌های مخرب را از پروتکل‌های امنیتی گوگل یا تنسنت دریافت می‌کند و سپس با مقایسه آن و در صورت مشابهت به کاربر اخطار میدهد. البته طبق بیانیه اپل ، پروتکل امنیتی تنسنت به تازگی درکنار پروتکل گوگل استفاده میشود.

این مرورگر تمامی لینک هایی که کاربر آنها را باز میکند برای این پروتکل میفرستد و بدین ترتیب مخرب بودن آنها را شناسایی میکند. بدین ترتیب کلیه رفتارهای کاربر در جایی ذخیره میشود. البته سافاری بدین صورت عمل نمیکند. تنها نگرانی استفاده از پروتکل تنسنت است. تنسنت شرکتی شناخته‌شده در چین به‌شمار می‌آید و پیام‌رسان وی‌چت و مرورگر QQ دو نمونه از اپلیکیشن‌های ساخت تنسنت هستند . پس از انتشار اخباری مبنی بر امکان سوئ استفاده تنسنت از اطلاعات کاربران ، اپل بیانیه ای را منتشر کرده و در ان گفته است که مرورگر سافاری، داده‌های شما را به‌شکلی امن نگه‌داری می‌کند. همچنین ترافیک اینترنت کاربر هیچ‌گاه برای گوگل و تنسنت ارسال نمی‌شود. درضمن، تنها برای دستگاه‌هایی که کد منطقه‌ای آن‌ها برای کشور چین ثبت شده باشد، از پروتکل امنیتی تنسنت استفاده می‌شود. این یعنی کاربرانی نظیر کاربران آمریکا، فهرست وب‌سایت‌های مخرب را از پروتکل شرکت گوگل دریافت می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن