رقابت Samsung و TSMC برای عرضه‌ی اولین چیپ 10 نانومتری: 40 درصد مصرف برق کمتر

چند صباحیست که کمپانی کره‌ای سامسونگ در حال تولید و به کارگیری چیپ‌های 14 نانومتری خود با فناوری ساخت FinFET می‌باشد و آخرین تراشه‌ی ساخته شده با این معماری، Exynos 7420 نیز در گوشی‌های هوشمند Galaxy S6 و Galaxy S6 edge مورد استفاده قرار گرفت. این شرکت کره‌ای در زمان تولید و توسعه چیپ‌های خود، […]

چند صباحیست که کمپانی کره‌ای سامسونگ در حال تولید و به کارگیری چیپ‌های 14 نانومتری خود با فناوری ساخت FinFET می‌باشد و آخرین تراشه‌ی ساخته شده با این معماری، Exynos 7420 نیز در گوشی‌های هوشمند Galaxy S6 و Galaxy S6 edge مورد استفاده قرار گرفت. این شرکت کره‌ای در زمان تولید و توسعه چیپ‌های خود، فناوری 20nm FinFET را کنار گذاشت و مستقیما چیپ‌های 14 نانومتری را تولید کرد. حالا کمپانی TSMC نیز می‌خواهد حرکتی مشابه انجام دهد و پس از تولید چیپ‌های 20 نانومتری و به جای تولید چیپ‌های 14 نانومتری، مستقیما به سراغ چیپ‌هایی با فناوری 10nm FinFET برود.

در واقع کار سختی پیش روی TSMC است و به محض شروع عرضه‌ی چیپ‌های 10 نانومتری، احتمالا این شرکت سفارش‌های بسیاری از سوی کمپانی‌هایی همچون کوآلکام و اپل داشته باشد. از طرفی، این قضیه نمی‌تواند به نفع سامسونگ باشد چرا که این کمپانی کره‌ای قصد دارد تا این دو مشتری بزرگ را از همین حالا و با چیپ‌های 14 نانومتری‌اش به سوی خود بکشاند. البته کمپانی کوآلکام سفارش ساخت چیپ بعدی Snapdragon 820 خود را اینبار به سامسونگ داده و شاید بابت مشکلاتی که در مورد Snapdragon 810 وجود دارد، روابط کوآلکام و TSMC تیره‌تر از گذشته شود. در حال حاضر کماپنی سامسونگ قصد دارد تا چیپ‌های 14 نانومتری خود را بیش از پیش تولید کرده و زمان عرضه‌ی چیپ‌های 10 نانومتری خود را که پایان سال آینده اعلام شده را نیز تغییر نداده است.

3 چیپست جدید اگزینوس سامسونگ در راه‌اند

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

سال گذشته کمپانی System LSI نیز در حرکتی عجیب اعلام کرده بود که قادر است چیپ‌های 10 نانومتری را تولید نماید و شاید تنها دلیلش برای انجام این کار، جلب کردن توجه کمپانی‌هایی همچون اپل و کوآلکام بوده است.

چیپ‌های 10 نانومتری به نسبت چیپ‌های 14 نانومتری می‌توانند 40 درصد برق کمتری مصرف کرده و حدود 20 درصد نیز عملکرد را افزایش دهند. حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که کدام‌یک از شرکت‌های TSMC و Samsung می‌توانند زودتر چیپ‌های 10 نانومتری را عرضه کنند.

در نهایت، تصور می‌کنید چیپ‌های 10 نانومتری برای اولین بار در محصول کدام کمپانی قرار خواهد گرفت؟