مشکلات امنیتی قفل صفحه‌نمایش اندروید آبنبات چوبی؛ به راحتی وارد گوشی شوید!

فرض اینکه صفحه‌نمایش گوشی‌ خود را با گذاشتن یک کلمه عبور قفل کرده باشید، دلیلی مبنی بر اینکه دیگر محتویات تلفن همراهتان در ایمنی کامل است، نخواهد بود. اگر گوشی اندرویتان از اندروید لالی پاپ برخوردار بوده و آن را اجرا می‌کند و شما برای قفل صفحه‌نمایش آن بجای استفاده از پترن (الگو) یا پین […]

فرض اینکه صفحه‌نمایش گوشی‌ خود را با گذاشتن یک کلمه عبور قفل کرده باشید، دلیلی مبنی بر اینکه دیگر محتویات تلفن همراهتان در ایمنی کامل است، نخواهد بود. اگر گوشی اندرویتان از اندروید لالی پاپ برخوردار بوده و آن را اجرا می‌کند و شما برای قفل صفحه‌نمایش آن بجای استفاده از پترن (الگو) یا پین (عدد چهاررقمی)، از یک کلمه عبور استفاده می‌کنید، دیگر اطلاعات گوشی‌ شما امن نبوده و با آسیب‌پذیری که اخیراً کشف شده است، می‌توان با یک ترفند ساده وارد گوشی شده و به تمام نقاط آن دسترسی داشت.

گزارشات حکایت از آن دارند که تمام گوشی‌های هوشمندی که روی آن‌ها یک نسخه از اندروید آب‌نبات‌چوبی، 5.0 یا 5.1 نصب شده است، توسط این ترفند ساده می‌توان به‌راحتی قفل آن را باز کرد. کافی است در هنگام درخواست پسورد و در فیلد مربوط به آن یک رشته کاراکتر بزرگ را تایپ کرده و سپس سعی کنید وارد گوشی شوید، در این هنگام قفل صفحه نمایش هنگ کرده و از کار می‌افتد! همین، حالا دیگر می‌توان وارد منوی دستگاه شد.

اندروید N احتمالا با دکمه‌های ناوبری بازطراحی شده و جدید عرضه خواهد شد

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

این مشکل امنیتی اخیراً به گوگل گزارش شده و این شرکت آن را به تیم امنیتی اندروید ارجاع داده و تا هرچه سریع‌تر این آسیب‌پذیری برطرف شود. بر همین اساس این تیم هم یک ‌به‌روزرسانی را برای دستگاه‌های نکسوس با شماره ساخت LMY48M منتشر کرده که در آن این مشکل امنیتی برطرف شده است. متأسفانه هنوز تمام دستگاه‌های اندرویدی که این نسخه از سیستم‌عامل را اجرا می‌کنند (حدود 20 درصد از گوشی‌‌های اندرویدی از این نسخه برخوردار هستند)، این آپدیت برایشان عرضه نشده و آن را دریافت نکرده‌اند و فعلا باید منتظر بمانند.

در حال حاضر بریا آن دستگاه‌هایی که از پسورد برای قفل صفحه‌نمایش استفاده می‌کنند، یک روش ساده برای مقابله با این معضل وجود دارد و آن هم تغییر حالت قفل صفحه‌نمایش از گذرواژه به حالت پین یا الگو و باز شدن با اثرانگشت است.

ویدئوی زیر مراحل انجام این کار را به خوبی نشان می‌دهد.

[aparat]http://www.aparat.com/v/KjNOa[/aparat]