افراد مضطرب در ۲۰ سالگی دچار کاهش عملکرد شناختی در ۴۰ سالگی می‌شوند

محققان دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه جدید خود نشان دادند جوانان دارای سطوح بالاتر اضطراب که با چاقی، بیماری مزمن، استرس ،سیگار کشیدن و عدم تحرک بدنی ارتباط زیادی دارد، دچار عملکرد شناختی کاهش یافته در میانسالی خواهند شد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان پیش از این به ارتباط بین زوالعقل و […]

محققان دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه جدید خود نشان دادند جوانان دارای سطوح بالاتر اضطراب که با چاقی، بیماری مزمن، استرس ،سیگار کشیدن و عدم تحرک بدنی ارتباط زیادی دارد، دچار عملکرد شناختی کاهش یافته در میانسالی خواهند شد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان پیش از این به ارتباط بین زوالعقل و اضطراب در افراد مسن پی برده بودند. اکنون این نخستین مطالعه انجام شده در زمینه اضطراب در اوایل بزرگسالی است که می‌تواند با توانایی‌های شناختی پایین در در میانسالی ارتباط مستقیم داشته باشد.

آمبر باهوریک از نویسندگان این مقاله و عضو دپارتمان روانپزشکی و علوم رفتاری در UCSF در این مورد می‌گوید: مطالعات طولانی مدت نشان می‌دهد تغییرات مغزی مربوط به بیماری‌های آلزایمر و یا زوال عقل چندین دهه طول می‌کشد. طبق مطالعه انجام شده محققان دریافتند حدود ۲۱ درصد از افراد دارای سطوح اضطراب متوسط یا بالاتر در سنین بالا دچار سرعت پردازش و حافظه عملکرد ضعیف خواهند شد. محققان عواملی نظیر فعالیت بدنی، کلسترول بدن و سن را نیز برای ایجاد تفاوت در سرعت پردازش در نظر گرفتند.

محققان می‌گویند سطوح بالاتر اضطراب ارتباط مستقیمی با عدم فعالیت بدنی، بی‌ام‌آی بالاتر و مصرف سیگار دارد. کریستین یافه از نویسندگان این مطالعه و استاد روانپزشکی نورولوژی و اپیدمیولوژی در UCSF در این مورد می‌گویند: اضطراب می‌تواند یکی از عوامل مهم برای پیری محسوب شده و حتی از اوایل بزرگسالی شروع به بروز علائم کند. این احتمال وجود اثر مستقیم و غیر مستقیم اضطراب و شناخت در بزرگسالی وجود دارد. وی پیش از این به اثر خواب نامنظم و اثر آن روی عملکرد شناختی ضعیف در بزرگسالی پرداخته بود. به گفته وی با استفاده از روش‌هایی مانند افزایش فعالیت بدنی و ترک سیگار می‌توان مسیرهای امیدوار کننده‌ای را برای پیشگیری در نظر گرفت.