تازه های تکنولوژی

این اپلیکیشن اندرویدی گوشی شما را به یک دستگاه تشخیص زلزله تبدیل خواهد کرد

هنگامی که زلزله‌ای رخ می‌دهد می‌توان از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف و همینطور سرویس‌های خبرگزاری بسیار زیادی که این روزها فعالیت دارند، از وقوع آنها مطلع شد. اما اینکه بشر بتواند پیش از اینکه زلزله‌ای رخ می‌دهد این موضوع را متوجه شود، چیزیست که دانشمندان چندین سال است که به دنبال پیدا کردن راهی برای آن می‌باشند و تلاش آنها نیز هیچ نتیجه‌ای نداشته است. با این حال دانشمندان دانشگاه بارکلی آمریکا قصد دارند به کمک یک اپلیکیشن اندرویدی با نام MyShake، چنین چیزی را میسر کنند.

اینطور که محققان اعلام کرده‌اند، در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که شتاب‌سنج‌های موجود در گوشی‌های هوشمند از آنچه که پیشتر دانشمندان استفاده می‌کردند، عملکرد بهتری داشته و توانایی تشخیص بالاتری دارد. در آزمایش‌های مختلف، گوشی‌های هوشمند قادر بوده‌اند تا از وجود 5 زلزله در فاصله‌ی 10 کیلومتری از مرکز زمین‌لرزه مطلع گردند و اگر شدت زمین‌لرزه بیشتر باشد، این مسافت می‌تواند میزان بیشتری نیز داشته باشد.

اما این نرم‌افزار چگونه زمین‌لرزه را می‌تواند پیش از وقوع تشخیص دهد؟ محققین در این روش موفق به توسعه الگوریتمی شده‌اند که بر پایه‌ی حرکات و ارتعاشاتی عمل می‌کند که زمین از خود بروز می‌دهد. به کمک این الگوریتم، اطلاعات توسط افراد مختلف دائما در حال ارسال شدن به سرور مرکزی می‌باشد و اگر 60 درصد از کاربران یک منطقه، اطلاعاتی یکسان از فعالیت‌های بیش از حد زمین را برای سرور مرکزی ارسال کنند، می‌توان نتیجه گرفت که امکان وقوع زلزله در این منطقه وجود دارد.

البته هنوز نرم‌افزار MyShake توانایی‌های خویش را به اثبات نرسانده و شاید کمی زود باشد که بخواهیم در مورد توانایی و عملکرد آن قضاوت کنیم، با این حال هم‌اکنون نسخه‌ی اندرویدی از این اپلیکیشن در فروشگاه گوگل قرار گرفته که در صورت تمایل، می‌توانید آن را از این لینک دانلود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا