اپل در خفا در حال کار بر روی راهی به منظور بررسی میزان قند خون افرد دیابتی است

براساس گزارش‎های چند منبع خبری، اپل تیم مخفی را مامور کار بر روی پروژه‎ای کرده است که شروع آن توسط استیو جابز مرحوم صورت گرفته بود. شاید سوال‎هایی که شکل می‎گیرد طراحی یک گوشی‎هوشمند جدید، یک دستگاه واقعیت‎افزوده یا واقعیت‎مجازی یا حتی فناوری جدید باشد که حتی قابل به درک آن نیستیم. ولی در واقع […]

براساس گزارش‎های چند منبع خبری، اپل تیم مخفی را مامور کار بر روی پروژه‎ای کرده است که شروع آن توسط استیو جابز مرحوم صورت گرفته بود. شاید سوال‎هایی که شکل می‎گیرد طراحی یک گوشی‎هوشمند جدید، یک دستگاه واقعیت‎افزوده یا واقعیت‎مجازی یا حتی فناوری جدید باشد که حتی قابل به درک آن نیستیم. ولی در واقع جواب منفی بوده چون هدف این پروژه توسعه‎ی سنسورهایی است که به افراد دیابتی اجازه دهد به طور مداوم و در حالت غیر قابل آزاردهنده سطح قند خود خود را بررسی کنند تا بهتر بر بیماری خود کنترل داشته باشند.

در حال حاضر، افراد دیابتی از گلوکومتر به منظور بررسی سطح قند خون استفاده می‎کنند. این دستگاه‎ها نسبتا ارزان بوده و بعضی از آن‎ها دور انداخته می‎شوند. اما هر زمان که تست انجام می‎شود، نیاز به درج یک نوار آزمایش بسیار گران‎قیمت است که بایستی بعد از هر مرتبه استفاده دور انداخته شود.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

ایجاد روشی به منظور دنبال کردن قند خون بدون نیاز به کشیدن مقدار اندکی از خون همواره هدف بسیاری از شرکت‎های داروسازی بوده است. اپل از سال 2010 در حال کار بر روی این پروژه است. جابز قصد فروش ساعت‎هوشمندی را داشت که سطح اکسیژن کاربر، ضربان قلب و میزان گلوکز خون کاربر را بررسی کند. زمانی که سطح شایعات در رابطه با قابلیت‎های اپل‎واچ پیش از رونمایی از آن بالا گرفت، صحبت فراوانی مبنی بر این شنیده می‎شد که این دستگاه قادر به بررسی میزان گلوکز خون فرد خواهد بود. اما قبل از معرفی این گجت پوشیدنی، اپل این قابلیت را از ساعت خود حذف کرد چون به نظر آماده نشده بود.

بررسی میزان گلوکز بسیار مهم است چون افراد دیابتی از آن به منظور نیاز به تزریق انسولین یا عدم نیاز به آن، استفاده می‎کنند. اگر نیاز به این کار باشد، قرائت نتیجه‎ی گلوکز کمک به مشخص‎سازی میزان دز لازم خواهد کرد. اگر یک فرد دیابتی در هواپیما بدون دستگاه قرائت گلوکز قرار داشته باشد و میزان تزریق انسولین را بیش از حد انجام دهد، نتیجه می‎تواند به کما رفتن و یا حتی مرگ باشد.

گفته می‎شود در تیم مخفی گلوکز اپل حداقل در حدود 30 نفر در حال تخقیق هستند، گرچه دوازده متخصص از شرکت‎های پزشکی همانند با Medtronic از قدیم به اپل ملحق شده‎اند. البته تمامی این افراد وارد تیم گلوکز نشده‎ و برخی از آن‎ها با تیم ساخت اپل‎واچ همکاری دارند. اپل به دنبال ابداع روشی است که به واسطه‎ی آن نور به داخل پوست برای اندازه‎گیری میزان گلوکز خون تابانده شود. یکی از مهم‎ترین افراد در صنعت بررسی گلوکز یعنی آقای جان ال.اسمیت در رابطه با این اقدام می‎گوید “این روش چالش‎برانگیزترین روشی است که در حرفه‎ی خود با آن روبرو شده‎ام.”

این روش می‎تواند براساس گفته‎ی مدیر اجرایی شرکت DexCom آقای ترنس گرک، صدها میلیون یا حتی میلیاردها دلار هزینه داشته باشد.

DexCom در حال حاضر به فروش سنسور مورد تایید سازمان FDA آمریکا می‎پردازد که به همراه یک اپلیکیشن برای بررسی سطح گلوکز خون استفاده می‎شود. این سنسور از ارتباط بلوتوثی برای ارسال داده‎ها به گوشی‎هوشمند فرد دیابتی یا تبلت او استفاده می‎کند که در آن‎جا مورد تحلیل توسط اپلیکیشن مورد نظر قرار می‎گیرد. این سنسور قند خون را بدون نیاز به نمونه‎ی خون اندازه می‎گیرد، با این‎حال، برای کالیبره کردن این سنسور در زمان‎های مختلف، فرد دیابتی بایستی با استفاده از نمونه‎ی خونی گرفته شده توسط سوزن به نوعی قرائت صحیح دستگاه را به دست آورده و آن را کالیبره کند.

DexCom هم‎چنین با گوگل برای ساخت سنسوری کوچکتر از چسب زخم همکاری داشته است که سطح گلوکز فرد دیابتی را بررسی خواهد کرد. و گوگل در حال ساخت یک لنز تماسی هوشمند است که از چشم، قند خون را اندازه بگیرد.

اگر هر کدام از این سیستم‎های جدید وارد بازار شوند، زندگی برای افراد دیابتی بسیار با درد کمتر و امید بیشتری همراه خواهد بود. آن‎ها با نظارت بهتر بر قند خون خود می‎توانند نتیجه‎ی آن را در سطح لازم نگه دارند تا به دنبال آن از زندگی سالم و طولانی بهره‎مند شوند.