وعده‌ی بهبود عملکرد پردازشگر گرافیکی Mali-470 شرکت ARM برای گجت‌های پوشیدنی

با افزایش تعداد گجت‌های پوشیدنی و ظهور ایده‌هایی جدید برای آنها، سخت‌افزاری که در این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد با جهش چندان قابل توجهی روبه‌رو نبوده و بسیاری از محصولات، سخت‌افزاری مشابه با یکدیگر دارند. به عنوان مثال، Snapdragon 400 در بسیاری از ساعت‌های هوشمند استفاده شده و برای ایجاد تعادل بین عملکرد و […]

با افزایش تعداد گجت‌های پوشیدنی و ظهور ایده‌هایی جدید برای آنها، سخت‌افزاری که در این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد با جهش چندان قابل توجهی روبه‌رو نبوده و بسیاری از محصولات، سخت‌افزاری مشابه با یکدیگر دارند. به عنوان مثال، Snapdragon 400 در بسیاری از ساعت‌های هوشمند استفاده شده و برای ایجاد تعادل بین عملکرد و مصرف باتری آن نیز نیمی از هسته‌های پردازشگر این چیپ، غیرفعال شده‌اند. حال شرکت ARM وعده داده که پردازشگر گرافیکی و جدید Mali-470، در آینده‌ای نزدیک و با قدرتی بیشتر نسبت به پردازشگرهای پیشین خود، در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

استفاده از چیپ‌های مشابه در بسیاری از گجت‌های پوشیدنی، تنها با کاهش تعداد هسته‌های پردازشگر فعال همراه نبوده، بلکه قدرت پرازشگر گرافیکی نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. این موضوع چندان خوشایند نبوده و می‌تواند محدودیت‌های زیادی را پیش روی کاربران قرار دهد و حتی‌ ممکن است باعث افزایش مصرف باتری نیز شود.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

حال قرار است پردازشگر گرافیکی Mali-470 جایگزین پردازشگر گرافیکی Mali-400 در چیپ‌های آینده باشد و بتواند عملکردی بهتر را در عین مصرف کمتر، در اختیار کاربران قرار دهد. در این مورد، ARM مدعی شده که این پردازشگر گرافیکی، نصف نسل قبلی خود برق مصرف کرده و در عین حال، قدرتی دو برابری را به همراه خواهد داشت. این پردازشگر گرافیکی قادر خواهد بود صفحه‌نمایشی با رزولوشن 640×640 را به کمک تنها یک هسته‌ی پردازشگر (Single Core CPU)، کنترل کند، چیزی فراتر از ساعت‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی که امروزه وجود دارد.

شایعه: گلکسی S8 مجهز به دکمه هوم مجازی با ویژگی مشابه لمس سه‎بعدی است

البته این پردازشگر گرافیکی جدید برنامه‌هایی فراتر از این را دارد و با پشتیبانی از رابط OpenGL ES 2.0، قدرت بیشتری را در اجرای بازی‌ها خواهد داشت. احتمالا باید بدانید که این رابط در بسیاری از قسمت‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید دیده می‌شود، خصوصا Android Wear. برای کاربران حرفه‌ای، این موضوع یعنی امکان فریم‌گیری بیشتر در بازی‌ها و برای توسعه‌دهندگان، یعنی افزایش توانایی برای خلق عناوینی با کیفیت‌تر.

ARM اعلام کرده که خود این چیپ‌ها را تولید نمی‌کند اما قصد دارد این پردازشگر گرافیکی را در چیپ شرکت‌هایی همچون مدیاتک و سامسونگ، قرار دهد. همچنین این شرکت امیدوار است این پردازشگر گرافیکی بتواند تمامی نیاز‌های گرافیکی کاربران را حداقل تا پایان سال آینده، به صورت کامل برطرف نماید.