در سایت جریان با تمام اصطلاحات پرکاربرد اینستاگرامی آشنا شوید

اینستاگرام هم مانند تمام شبکه‌های اجتماعی و اجزای عصر دیجیتال، فرهنگ لغات مختص به خود را دارد. عباراتی که پس از ظهور این شبکه اجتماعی به‌وجود آمدند یا در این فضا معنای دیگری پیدا کردند. برای داشتن فعالیت درست در این پلتفرم باید مفهومی که پشت این عبارات قرار دارند را به خوبی درک کنیم. […]

اینستاگرام هم مانند تمام شبکه‌های اجتماعی و اجزای عصر دیجیتال، فرهنگ لغات مختص به خود را دارد. عباراتی که پس از ظهور این شبکه اجتماعی به‌وجود آمدند یا در این فضا معنای دیگری پیدا کردند. برای داشتن فعالیت درست در این پلتفرم باید مفهومی که پشت این عبارات قرار دارند را به خوبی درک کنیم. با خواندن این مقاله از سایت جریان دانش کافی در این رابطه را به‌دست خواهید آورد.

برخی از این اصطلاحات از همان روزهای اول عرضه این پلتفرم ظاهر شدند و به‌مرور عبارات دیگری به فرهنگ لغات اینستاگرام اضافه شدند. ترتیب خاصی برای معرفی اصطلاحات اینستاگرام درنظر نگرفته‌ایم. لازم به تذکر است که بسیاری از این عبارات قبلاً هم وجود داشتند، اما در اینستاگرام معنای دیگری پیدا کرده‌اند.

سایت جریان

ریلز (REELS) اینستاگرام

ریلز اینستاگرام (Reels) قابلیت جدیدی است در اینستاگرام است که می‌توان با آن ویدئو کلیپ‌های 15 تا 30 ثانیه‌ای گرفت. به کمک این ویدئوهای خلاقانه و سرگرم‌کننده می‌توان میزان تعامل را در صفحه اینستاگرام افزایش داد. این قابلیت اینستاگرام فعلا برای آمریکا و 50 کشور دیگر فعال است.

IGTV

برای آپلود کردن ویدیو در پست اینستاگرام با محدودیت زمانی مواجه خواهید شد؛ یعنی نهایت زمان ویدیویتان باید 1 دقیقه باشد. اینستاگرام برای کسانی که می‌خواهند ویدیوهایی طولانی و حتی تا 1 ساعت روی این پلتفرم قرار دهند، راه‌حلی با نام IGTV ارائه کرد. در IGTV می‌توانید ویدیوهای طولانی‌تر منتشر کنید.

لایو (Live)

همان‌طور که از نامش پیداست، این ویژگی امکان قرار گرفتن در برابر مخاطبان به‌صورت زنده را فراهم می‌کند. استفاده از لایو در روزهای قرنطینه ناشی از کرونا چندین برابر شد.

آموزش لایو اینستاگرام تصویری ؛ همه چیز درباره live اینستاگرام

پیج پرایوت (Private Page)

به این نوع پیج صفحه خصوصی هم می‌گویند. اگر دوست ندارید محتوایتان را کسی جز فالوئرهایتان ببینند باید پیجتان پرایوت باشد. در این صورت تنها افرادی که شما را فالو کرده‌اند به محتوایتان دسترسی دارند و افراد جدید باید اجازه شما را برای دنبال کردنتان داشته باشند.

پیج پابلیک (Public Page)

نقطه مقابل پیج پرایوت پیج پابلیک است. محتوا در معرض دید عموم قرار دارد و نیازی نیست افراد دنبال‌کننده را تائید کنید.

پیج بیزنس (Business Page)

اینستاگرام برای کسب‌و‌کارهایی که قصد دارند از این پلتفرم استفاده تجاری داشته باشند، قابلیتی را معرفی کرده است با نام پیج بیزنسی. این نوع پیج‌ها قابلیت‌هایی برای تحلیل داده‌ها دارند که مناسب کسب‌و‌کارها برای سنجش عملکردشان است.

بیزینس پروفایل اینستاگرام و مزایای آن برای کسب وکارها

اکسپلور (Explore)

اکسپلور در قسمت جست‌و‌جو قرار دارد و مانند ویترین اینستاگرام است. اکسپلور هر فرد با توجه به علایقی که دارد منحصر به شخص او است. می‌توان گفت رفتن به اکسپلور یکی از نشانه‌های پیج‌های تجاری موفق است؛ چراکه در این صورت افراد خیلی بیشتری از وجود آن‌ها آگاه می‌شوند.

هشتگ (Hashtag)

مربع نماد اختصاصی هشتگ در تمام فضای اینستاگرام است. با استفاده از هشتگ می‌توان موضوع محتوا را مشخص کرد تا افرادی که به‌دنبال موضوع مشابه هستند شما را پیدا کنند.

شادوبن (Shadow ban)

تنبیهی که اینستاگرام هیچ‌گاه زیر بار وجود داشتنش هم نرفت، اما تقریباً همگان از وجود آن مطمئن هستند. پیجی که شدوبن می‌شود امکان رشد ارگانیک را از دست می‌دهد و محتواهایی که منتشر می‌کند فقط برای افرادی که از قبل آن را فالو کرده باشند نمایش داده می‌شود.

آموزش شادوبن اینستاگرام (shadowban) و خروج از آن

منشن (Mention)

وقتی در کپشن یا کامنت یک اکانت، آیدی صفحه دیگری با @ وارد شود، اصطلاحاً گفته می‌شود آن صفحه منشن شده است. درواقع منظور ما این است که مستقیما یک اکانت را خطاب قرار دهیم.

تگ اینستاگرام (Instagram Tag)

وقتی عکس یا ویدیویی را به‌عنوان پست یا استوری در اینستاگرام آپلود می‌کنید، می‌توانید نشانی صفحات افرادی که کنار شما هستند را هم در عکس قرار دهید. به انجام این کار اصطلاحاً تگ کردن گفته می‌شود که دیگران با زدن روی تصویر یا ویدیو متوجه می‌شوند چه اکانت‌های تگ شده‌اند.

کپشن (Caption)

برای هر پستی که در این پلتفرم آپلود می‌کنید، امکان قرار دادن متنی کوتاه یا بلند در زیر عکس یا ویدیو منتشرشده وجود دارد. در این متن می‌توانید مفصلاً در مورد عکس یا کلاً موضوعی دیگر توضیح دهید یا اینکه خیلی مختصر به‌ نوشتن یک جمله ۳ کلمه‌ای بسنده کنید. کپشن می‌تواند پذیرای هشتگ‌ها و منشن‌های پست شما باشد. در ضمن باید بدانید که نوشتن این قسمت اجباری نیست؛ یعنی می‌توانید عکس یا ویدیوی‌تان را بدون کپشن در اکانتتان قرار دهید.

استوری (Story)

چندسال بعد، اینستاگرام از قابلیتی با نام استوری رونمایی کرد. وقتی وارد صفحه اصلی اینستاگرام می‌شوید، در قسمت بالا، پروفایل فالوئرهایتان را مشاهده می‌کنید که دور آن‌ها را دایره‌ای قرمز و شاید سبز رنگ احاطه کرده است. اصلی‌ترین تفاوت استوری با پست در مدت‌زمان نمایش است. پست تا وقتی که آن را پاک نکنید در پیجتان می‌ماند، اما استوری پس از ۲۴ ساعت به‌صورت خودکار پاک می‌شود. قبلاً در مقاله‌ای با‌عنوان آموزش استوری اینستاگرام به‌طور مفصل در مورد این قابلیت صحبت کرده‌ایم.

هایلایت (Highlight)

راه‌کاری برای دائمی کردن استوری‌ها وجود دارد. این راه‌کار هایلایت نام دارد. پس از معرفی استوری نیازی به ‌وجود آمد مبنی بر دائمی کردن برخی از این استوری‌ها، هایلایت برای رفع این نیاز معرفی شد. مقاله‌ای با‌عنوان چگونه از هایلایت اینستاگرام در استوری استفاده کنیم در سایت وجود دارد که به‌طور مفصل به این ویژگی پرداخته است.

در سایت جریان با تمام اصطلاحات پرکاربرد اینستاگرامی آشنا شوید | تکنا

منبع: جریان، پلتفرم تبلیغات در شبکه های اجتماعی به صورت هدفمند