• سلب مسئولیت: این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی میباشد و انتشار آن به منزله تایید محصولات و یا خدمات معرفی شده از سوی آژانس خبری تکنا نیست.

مقالات عمومی

اهمیت دقت در انتخاب ترازوی طلافروشی

رپورتاژ تبلیغاتی

در این روزها که قیمت همه چیز ده‌ها برابر شده است، دیگر مانند سابق نمی‌شود به راحتی از کنار حتی یک‌صدم گرم گذشت. اگر این وزن‌ها مربوط به یک شغل حساس مانند طلافروشی باشد که دیگر اصلا نمی‌شود از آن چشم‌پوشی کرد. در این مقاله می‌خواهیم به اهمیت دقیق بودن ترازوهای طلافروشی بپردازیم.

در روزی که این مطلب نوشته شده است، قیمت یک گرم طلای 18 عیار تقریبا یک میلیون و دویست هزار تومان است. حال فرض کنید در هنگام خرید طلا از یک مغازه‌ی طلافروشی هستید و ترازوی آن مغازه، وزن را با یک‌دهم خطا نشان می‌دهد. در این صورت ممکن است در اندازه‌گیری وزن یک گرم طلا، به صورت اشتباه عدد 1/1 گرم نمایش داده شود. در این صورت شما به جای پرداخت مبلغ 1200000 تومان، مجبور هستید مبلغ 1320000 تومان را برای یک گرم طلا بپردازید. البته این خطا دو طرفه است. یعنی اگر یک ترازو یک‌دهم گرم خطا داشته باشد، ممکن است به صورت اشتباه یک‌دهم پایین‌تر نشان بدهد که در این صورت طلافروش بیچاره متضرر می‌شود.

البته در این میان شرکت‌هایی هستند که خدمات تعمیر ترازوی طلافروشی ارائه می‌دهند. مثلا صدراتوزین به عنوان یکی از این شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات فروش و تعمیر ترازو AND  (یکی از برند های مطرح ترازوی طلافروشی) همواره محلی برای مراجعه‌ی زرگرها است. با این حال اتحادیه طلا و جواهر به صورت دوره‌ای به این واحد‌های صنفی مراجعه می‌کند و در صورت مشاهده‌ی اختلاف بیش از 10 سوت در وزن و چند بار اخطار شفاهی، مغازه را تعطیل می‌کند. زیرا این مطلب خیلی اهمیت دارد و عدم توجه به آن می‌تواند اعتماد مردم را سلب کند.

اما سوال اصلی اینجاست. چرا ممکن است یک ترازو عدد صحیح را نمایش ندهد؟ در این جا به یک مفهوم علمی و ضرورتش می‌رسیم که آن مطلب چیزی نیست جز کالیبراسیون.

کالیبراسیون ترازو چیست؟

به طور کلی کلمه کالیبراسیون به معنای تنظیم کردن و درجه‌بندی کردن است و اگر یک وسیله اندازه‌گیری از کالیبره خارج شود، یعنی آن وسیله درست نمی‌تواند اندازه بگیرد و میزان صحیح را تشخیص نمی‌دهد. کالیبراسیون ترازو به فرایندی گفته می‌شود که در نتیجه‌ی آن، یک ترازو اعداد دقیق را نشان دهد. اغلب ترازوهای جدید این قابلیت را در درون خودشان دارند که کالیبره شوند. ولی با این حال گاهی حتی این ترازوهای جدید، برای کالیبراسیون به مشکل بر می‌خورند.

ترازوی طلافروشی

چرا ترازوها از کالیبراسیون خارج می‌شوند؟

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که یک ترازو از کالیبره خارج شود. یکی از عواملی که می‌تواند ترازو را از کالیبره خارج کند، جابجایی‌های شدید آن است. البته باید این نکته را در نظر داشت که این کالیبراسیون در مورد ترازوهای با ظرفیت وزنی بالا به خوبی قابل مشاهده نیست. مثلا یک ترازوی دیجیتال خانگی که وزن افراد را اندازه می‌گیرد، شاید آن‌چنان نیاز به کالیبراسیون نداشته باشد و جابجا کردن آن اهمیتی نداشته باشد. ولی وقتی با یک ترازوی دیجیتال کار می‌کنید که ظرفیتش نهایتا 600 گرم است، دیگر موضوع متفاوت می‌شود و کالیبره نبودن ترازو خیلی خودش را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود ترازو از کالیبره خارج شود و حتی باعث می‌شود دیگر ترازو کالیبره نشود، قرار دادن وزن بیش از اندازه بر روی آن است. به همین خاطر خیلی اهمیت دارد که همواره به عدد ظرفیت ترازو دقت شود. به عنوان مثال یک ترازو با ظرفیت 1 کیلوگرم، هیچ وقت توانایی تحمل وزن 3 کیلو را ندارد. این به این معنا نیست که اگر وزن 3 کیلوگرم روی آن قرار دهید فقط عدد درست نمایش نمی دهد. بلکه به این معناست که اگر وزن بالاتر از حد مجاز روی آن قرار دهید، علاوه بر نمایش ندادن وزن، ترازو آسیب هم می‌بیند و گاهی اوقات ممکن است این آسیب‌ها بر طرف نشوند.

اتحادیه طلا و جواهر

همانطور که گفته شد، به دلیل حساسیت وزن در مشاغلی مانند طلافروشی، اتحادیه طلا و جواهر به صورت دوره‌ای (معمولا هر 6 ماه) به واحد های صنفی سرکشی می‌کند و در صورت مشاهده‌ی اختلاف وزن، آن واحد را جریمه می‌کند. ولی به هر حال این موضوع، موضوعی نیست که طلافروش‌ها به بازدید سالیانه موکول کنند و بهتر است که خودشان هر از گاهی ترازو را امتحان کنند تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایند؛ مخصوصا در این روزها که قیمت طلا مدام در حال نوسان است.

صدور گواهی کالیبراسیون

علاوه بر شرکت‌های تعمیر کننده ی ترازو، شرکت‌هایی هستند که برای شما گواهی کالیبراسیون صادر می‌کنند. اصطلاحا به این شرکت‌ها، آزمایشگاه‌های همکار کالیبراسیون می‌گویند. این شرکت‌ها با استفاده از وزنه‌های دقیقی که دارند، دقت و صحت ترازوی شما را مورد آزمون قرار می‌دهند. روال کار این آزمایشگاه‌ها هم به این صورت است که شما ترازوی خود را برای آن ها ارسال می‌کنید و در ازای پرداخت مبلغ کمی (شاید کم‌تر از 100 هزار تومان) آن‌ها بعد از مدت زمان خاصی، یا به شما اعلام می‌کنند که ترازوی شما کالیبره است و گواهی صادر می‌کنند، یا اعلام می‌کنند که این ترازو کالیبره نیست.

علی رقم تمام موارد گفته شده، در صورتی که پس از خرید طلا به مشکل بر خوردید یا احساس کردید فروشنده طلا عدد بیشتر از مقدار واقعی از شما دریافت کرده است، می توانید با اتحادیه طلا و جواهر در آن شهر تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آنجا مراجعه نمایید و شکایت خود را مطرح نمایید. البته باید بر این نکته تاکید کرد که این اتفاق بسیار بعید است. ولی با این حال در صورت ایجاد شک به طلافروش می توانید از این طریق شکایت خود را پیگیری نمایید.


پایان رپرتاژ تبلیغاتی

لینک کوتاه :    bit.ly   tinyurl   is.gd   cutt.ly

• سلب مسئولیت: این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی میباشد و انتشار آن به منزله تایید محصولات و یا خدمات معرفی شده از سوی آژانس خبری تکنا نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا