ادعای چین در مورد دستیابی به برتری کوانتومی باقابلیت انجام محاسبات صدتریلیون برابر سریعتر

چین مدعی ساخت نوعی کامپیوتر کوانتومی شده که قادر است محاسبات خاص را ۱۰۰ تریلیون برابر سریع تر از دیگر سوپر کامپیوتر های جهان انجام دهد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا و به نقل از آژانس خبری شینهوا، با توجه به ادعای چین اگر این خبر صحت داشته باشد، می‌توان گفت اکنون […]

چین مدعی ساخت نوعی کامپیوتر کوانتومی شده که قادر است محاسبات خاص را ۱۰۰ تریلیون برابر سریع تر از دیگر سوپر کامپیوتر های جهان انجام دهد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا و به نقل از آژانس خبری شینهوا، با توجه به ادعای چین اگر این خبر صحت داشته باشد، می‌توان گفت اکنون این کشور توانسته به برتری کوانتومی دست پیدا کند. کامپیوتر کوانتومی ساخته شده چین قادر است تا 76 فوتون را در نمونه برداری استاندارد شناسایی کند که از لحاظ محاسباتی یک مزیت چشمگیر محسوب می شود.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

برتری کوانتومی بدین معنی است که محاسبات انجام گرفته توسط این کامپیوترها، توسط کامپیوتر های معمولی قابل انجام نیست. در کامپیوترهای کوانتومی برخلاف کامپیوترهای معمولی از کوانتوم بیت استفاده شده که نوعی سیستم کوانتوم-مکانیکی بوده و با استفاده از خاصیت برهم نهی به طور همزمان هم شامل مقادیر صفر و هم یک می باشد.

کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند در زمینه‌هایی مانند هواشناسی، مدلسازی های شیمی و فیزیک و یا رمزنگاری مورد استفاده قرار بگیرند. اگر ادعای چین صحیح باشد هم اکنون یک زمینه رقابتی دیگری بین چین و آمریکا شکل خواهد گرفت و این کامپیوتر کوانتومی چینی‌ها می‌تواند با کامپیوترهای مربوط به شرکت‌های گوگل، آمازون و مایکروسافت نیز رقابت کند.