برنامه ریزی چین برای ارسال آزمایشگاه تحقیقاتی به فضا

آژانس فضایی سرنشین دار چین اعلام کرد این کشور قصد دارد به زودی یک آزمایشگاه فضایی به نام ونتیان همراه با موشک لانگ مارچ ۵ بی به فضا ارسال کند. به گفته این آژانس این موشک به برج خدمات منتقل شده تا آزمایشات نهایی را قبل از پرتاب پشت سر بگذارد. به گزارش سرویس اخبار […]

آژانس فضایی سرنشین دار چین اعلام کرد این کشور قصد دارد به زودی یک آزمایشگاه فضایی به نام ونتیان همراه با موشک لانگ مارچ ۵ بی به فضا ارسال کند. به گفته این آژانس این موشک به برج خدمات منتقل شده تا آزمایشات نهایی را قبل از پرتاب پشت سر بگذارد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آژانس فضایی چین بیانیه ای را در مورد آماده سازی پرتاب آزمایشگاه فضایی ونتیان منتشر کرد که در آن از آماده سازی این پرتاب در استان هاینان خبر می دهد. هنوز جزئیات دیگری از این مأموریت فاش نشده است. پیش از این نیز لوگوی این ماموریت به نام ونتیان یا به معنی در جستجوی بهشت به عنوان اولین بخش آزمایشگاهی ایستگاه فضایی تیانگونگ رونمایی شد.

 این آزمایشگاه حدود بیست متریک تن وزن دارد و ارتفاع آن معادل یک ساختمان ۶ طبقه است. در این آزمایشگاه سه قسمت مختلف شامل محفظه کار خدمه، یک ماژول باری بدون فشار و یک ماژول کنترل قرار دارد. معاون آژانس فضایی سرنشین دار چین اعلام کرد کابین های علمی در این آزمایشگاه با هدف آزمایش های بیولوژیکی و علوم زیستی ساخته شده اند و قرار است در آن تحقیقاتی در مورد رشد پیری و صفات ژنتیکی گیاهان و حیوانات و حتی میکروبها انجام گیرد.

در حال حاضر تیانگونگ شامل ماژول اصلی، فضاپیمای باری تیانژو 4 و فضاپیمای شنژو 14 است که در آن سه خدمه نیز حضور دارند. این فضانوردان که حدود ۶ ماه در آنجا می مانند وظیفه تکمیل فرایند مونتاژ این آزمایشگاه فضایی عظیم را بر عهده دارند. قرار است بخش دوم این آزمایشگاه با نام منگتیان نیز در ماه اکتبر پرتاب شود. در صورت اتصال دو بخش به ایستگاه فضایی، ایستگاه یک ساختار به شکل T پیدا خواهد کرد که در آن فضانوردان می توانند از یک فضای ۱۱۰ متر مکعبی استفاده کنند.

برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار نجوم و هوافضا مراجعه کنید.