علمی تکنولوژی

دانشمندان چینی موفق به ساخت سخت ترین شیشه دنیا شدند

دانشمندان چینی موفق شدند با دستکاری اتم های کربن سخت ترین شیشه دنیا را بسازند که حتی از الماس نیز سخت تر است و می تواند روی آن خراش بیندازد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پژوهشگران علم مواد در آزمایشهای خود در کشور چین اتم‌های کربن را به شکل جدید تغییر دادند و نوعی شیشه سخت از آن ساختند. این شیشه که AM-III نام دارد خاصیت نیمه رسانا داشته و از کربن های اتم ساخته شده و چیدمان آن نیز بر خلاف الماس بطور نامنظم (آمورف) است.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

پژوهشگران دانشگاه یانشان Yanshan در چین پس از بررسی چیدمان های مختلف اتم و مولکول ها و تغییر آنها توسط کربن آن را به چیدمان یک توپ فوتبال (فولرن) تغییر دادند که در نهایت چنین شیشه ای تولید شد.

چیدمان های مولکول کربن به شکل توپ فوتبال فولرن نام دارند و پیش از این محققان بسیاری برای توسعه نانوذرات روی این چیدمان تحقیق کرده بودند. هم اکنون نیز برای ساخت آمورف سخت از شکل دادن این چیدمان استفاده شده است. به طور کلی فولرن با قرارگیری در دما و فشار بالا چنین ترکیبی را ایجاد کرده است. افزایش دما تا جایی ادامه داشت که شیشه موردنظر ساخته شد.

طبق آزمایش‌های انجام شده این ماده حدود ۱۱۳ گیگاپاسکال سختی دارد و در مقایسه با الماس که سختی آن ۷۰ تا ۱۰۰ است در رتبه بالاتری قرار میگیرد. به طور کلی تست های مکانیکی جامع انجام شده روی این شیشه نشان داد که AM-III سخت ترین ماده آمورف در جهان محسوب می‌شود.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا