نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران راه‌اندازی شد

صبح امروز یکشنبه، نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی و با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومان که مربوط به شرکت دانش بنیان افرانت است، توسط وزیر ارتباطات رسما افتتاح شد. از جمله برنامه‌های مدنظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمایت از ایجاد مراکز داده (دیتاسنتر) به عنوان یکی از ارکان […]

صبح امروز یکشنبه، نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی و با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومان که مربوط به شرکت دانش بنیان افرانت است، توسط وزیر ارتباطات رسما افتتاح شد.

از جمله برنامه‌های مدنظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمایت از ایجاد مراکز داده (دیتاسنتر) به عنوان یکی از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات، ارتقای میزبانی خدمات اینترنتی مورد علاقه کاربران ایرانی در دیتاسنترهای داخلی، ارتقاء امنیت و حریم شخصی کاربران، افزایش سرعت و کیفیت دسترسی و کاهش هزینه‌های تمام شده خدمات ارتباطی در کشور است.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

با بهره‌برداری این دیتاسنتر، امکان ذخیره‌سازی ۶ پتابایت اطلاعات در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع که شامل سالن‌های سرور و تجهیزات زیرساخت آی‌تی با ظرفیت هزار سرور ابری می‌شود، فراهم شد. زیرساخت برق دیتاسنتر به ظرفیت ۲ مگاوات از دو مسیر مجزای ۲۰ کیلوولت و از طریق دو دستگاه ترانسفروماتور تامین می‌شود.

در خصوص حمایت‌های دولت برای راه‌اندازی این دیتاسنتر نیز می‌توان گفت 16 میلیارد تومان از سوی دولت حمایت شده که 60 درصد این رقم از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و ۴۰ درصد توسط وزارت ارتباطات و صندوق حمایت الکترونیک بوده است.

لازم به ذکر است برای کارآفرینانی که از سوی وزارت ارتباطات معرفی شده، تعداد ۱۰۰ عدد سرور ابری به صورت رایگان برای مدت یک سال واگذار خواهد شد.