علمیکشفیات جدید

کشف اولین جاندار چند سلولی که بدون اکسیژن زندگی می‌کند

دانشمندان نوعی انگل را شناسایی کرده اند که قادر است بدون اکسیژن به زندگی خود ادامه دهد. این انگل درون بافت ماهیچه ماهی سالمون زندگی می کند و تنها 10 سلول دارد. این انگل Henneguya salminicola نام گرفته و اولین جاندار چندسلولی محسوب می شود که برای ادامه حیات به اکسیژن نیاز ندارد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا و به نقل از Cnet، دوروتی هاچون، جانورشناس دانشگاه تل آویو اسرائیل در مورد این کشف می گوید: اینکه تنفس در تمام موجودات وجود دارد بطور کامل نقض شده است و چنین چیزی وجود ندارد. طبق تحقیقاتی که در ژورنال PNAS منتشر شده است، این انگل که نزدیکی زیادی به عروس دریایی دارد فاقد DNA مورد نیاز نفس کشدن است. در واقع میتوکندری در این انگل وجود ندارد. میتوکندری یک اندامک تولید انرژی با کمک اکسیژن است که درون تمام سلول ها یافت می شود.

هاچون امیدوار است که با این کشف بتوان به مسیرهای پیشرفته تکامل وارد شد. همچنین این کشف میت واند به زندگی در روی زمین و یا روی سیارات دیگر کمک کند. تا کنون تمامی جانداران کشف شده که قادر به ادامه زندگی بدون اکسیژن بوده اند از نوع تک سلولی و یا باکتری ها و یاختگانی بودند که کف اقیانوس ها یافت می شوند. اینکه این انگل اکسیژن مورد نیاز خود را چگونه دریافت می کند چیزی است که هاچون و همکارانش در حال بررسی آن هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن