فضا و نجومویژه

استقامت تصاویری از یک دریاچه باستانی در مریخ ثبت کرد

تصاویری که مریخ نورد استقامت از سطح مریخ ثبت کرده نشان می‌دهد یک دریاچه باستانی در گذشته در این سیاره سرخ وجود داشته است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، مریخ‌نورد استقامت که هم اکنون در دهانه جیزرو در مریخ قرار دارد. تصاویری را از این منطقه ثبت و ارسال کرده که نشان می دهد که پیش از این در این دهانه دریاچه باستانی وجود داشته است. با بررسی تصاویر ارسالی شواهدی از وجود سیل در این منطقه نیز کشف شده است.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

دانشمندان ناسا معتقدند با وجود خشکی بسیار زیاد در سطح مریخ، پیش از این سطح این سیاره از آب پوشیده شده بود. به طوری که این سیاره در میلیاردها سال پیش سطحی بسیار مرطوب داشته است و در آن اقیانوس ها، رودخانه ها و دریاچه ها جریان داشته اند. به همین دلیل مریخ‌نورد استقامت به دهانه جیزرو ارسال شد.

 تصاویر ارسالی حکایت از وجود یک دریاچه در این دهانه دارد. همچنین در تصاویر ثبت شده مشخص است که حاشیه شمال غربی دهانه یک دلتا قرار داشته است .تصاویر ارسالی از مریخ نورد نیز فرضیات گذشته دانشمندان را تایید می کند.

در تصاویر ارسال شده توسط مریخ نورد استقامت دیواره های شیبدار و یک تخت به نام کودیاک دیده می شود. همچنین تصاویر دریافتی می تواند به کشف نواحی پر آب در سالیان گذشته کمک کند. دانشمندان انتظار دارند لایه های رسوبی کشف شده در قسمت شرقی کودیاک و یا دیواره های شمال غربی با آنچه که مربوط به یک دلتا در زمین است مطابقت دهند.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. هنوز که نمونه ها رو به زمین نیاورد. و مشخص هم نیست چند سال طول میکشه تا روی این نمونه ها آزمایش کنن

  2. امیر حسین گفت:

    هر بار که این موضوع رو میگن بعدش تکذیب میشه یا میگن اشتباه کردن و نبوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا