تازه های تکنولوژی

برای اولین بار یک ماهواره توسط فضاپیما تعمیر شد

اخیرا یک ماهواره اینتل ست 901 پس از پایان ماموریت خود توسط یک فضاپیما تعمیر و دوباره در مدار قرار گرفت. اکنون این ماهواره قادر است تا 5 سال دیگر نیز به فعالیت ادامه دهد.

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی و فناوری تکنا و به نقل از techspot، دستگاه MEV-1 مربوط به شرکت نورثروپ گرومن نوعی فضاپیما محسوب می شود که قابلیت تعمیر نیز دارد. این فضاپیما در مهرماه سال گذشته بوسیله یک راکت پروتون به فضا پرتاب شد و به ماهواره اینتل ست 901 متصل شد. این فضاپیما توانست این ماهواره را که در شکاف مداری ۳۳۲.۵ درجه شرقی قرار گرفته بود جابجا و در مدار قرار دهد. بدین ترتیب ماهواره مجددا قابل استفاده شد و اکنون حدود 30 کاربر دارد و در بررسی عملکرد آن نیز مشکلی مشاهده نشده است.

به علت قیمت بالای ماهواره ها و همچنین زمان زیادی که برای ساخت آنها صرف می شود، تعمیر و استفاده مجدد از آنها می تواند سودمند باشد. افزایش عمر فیزیکی ماهواره اینتل ست 901 توسط فضاپیما انجام و مشکلات مداری آن نیز برطرف شده است. این دستگاه تا 5 سال به ماهواره متصل خواهد بود . نورثروپ گرومن قصد دارد فضاپیماهای MEV دیگری را به فضا ارسال کند تا بتواند ماهواره های دیگری را تعمیر کند. با توجه به عمر زیاد ماهواره های در مدار و فضای محدود آنها نیازمند دستگاه های جدید برای جایگزینی هستیم یا اینکه به فکر تعمیر آنها باشیم.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا