کاستی‌های جی‌میل با ارائه‌ی اپلیکیشن اینباکس برطرف می‌شود

به نظر شما واقعا چه تعداد نفر از دکمه‎ی “بایگانی کردن” در جی‌میل استفاده می‎کنند؟ یقینا، کارشناسانی در امور بهره‎وری وجود دارند که برای رسیدن به یک “اینباکس صفر” (شیوه‎ای در مدیریت ایمیل برای حفظ همیشگی خالی بودن یا تقریبا خالی بودن اینباکس) افسانه‎ای رای به بایگانی کردن یا پاک کردن ایمیل‎ها در طول روز […]

به نظر شما واقعا چه تعداد نفر از دکمه‎ی “بایگانی کردن” در جی‌میل استفاده می‎کنند؟

یقینا، کارشناسانی در امور بهره‎وری وجود دارند که برای رسیدن به یک “اینباکس صفر” (شیوه‎ای در مدیریت ایمیل برای حفظ همیشگی خالی بودن یا تقریبا خالی بودن اینباکس) افسانه‎ای رای به بایگانی کردن یا پاک کردن ایمیل‎ها در طول روز می‎دهند، ولی اکثر افراد قدرت رسیدن به این شیوه‎ی مدیریتی ایمیل‎ها را ندارند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که نسبت به ایمیل‎های خوانده نشده‎ی خود کنترل دارند. این افراد ایمیل‎هایی که باید بعدا رسیدگی شوند را ستاره‎دار می‎کنند و هرگز خارج‎سازی آن‎ها از اینباکس به داخل یک بایگانی مخفی، معنایی برایشان ندارد.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

با این‎حال گوگل دوست دارد ما با آن دکمه کاری انجام دهیم. دکمه‎ای که در میانه‎ی این اپلیکیشن واقع شده است.

دکمه بایگانی اپلیکیشن جیمیل

وجود یک قابلیت مرکزی که افراد زیادی آن را درک نمی‎کنند یک نقص طراحی است. نیازی به اشاره کردن به افراد زیادی هم نیست که با دنیایی از پیام‎های خوانده نشده روبرو هستند.

گوگل از این قضیه خبر دارد. تا حدی این قضیه زمانی که به اپلیکیشن Inbox by Gmail نگاه می‎کنید، مشخص است، یک اپلیکیشن جایگزین که چندین سال می‎شود شرکت گوگل در سکوت در حال کار بر روی آن بوده است.

این اپلیکیشن قابلیت‎های بسیار جالبی دارد، نظیر پیشنهادات مختلف به منظور پاسخ دادن به ایمیل‎ها که توسط هوش مصنوعی ایجاد می‎شود و یک طراحی روان‎تر، ولی بهترین جنبه‎ی این اپلیکیشن این است که قابلیت منظم کردن پیام‎های قدیمی را تغییر می‎دهد. با یک سری تغییرات ظریف، اپلیکیشن اینباکس کاربران را در یک مسیر شفاف و بدون دردسر به سمت داشتن یک اینباکس بدون ایمیل (Inbox zero) هدایت می‎کند.

به عنوان مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید که 4 ایمیل در اینباکس مشاهده می‎شود:

جیمیل

چطور اپلیکیشن اینباکس باعث می‎شود به مفهوم Inbox zero نزدیک شوید؟

ابتدا، دکمه‎ی بایگانی را با یک دکمه‎ی “انجام شده” جایگزین می‎کند. این دو دکمه ممکن است عملکردهای مشابهی داشته باشند، ولی “انجام شده” مفهومی است که درک آن ساده‎تر است. هم‎چنین آیکون تیک زدن به منظور “انجام شده” به نسبت پوشه‎ای که دارای یک فلش داخل آن به منظور بایگانی کردن است، ساده‎تر درک می‎شود. بعضی از افراد اهمیتی نسبت به کلمه‎ی بایگانی کردن نشان نمی‎دهند ولی عاشق علامت‎گذاری چیزهای مختلف به منظور “انجام شده” نشان دادن آن‎ها هستند.

کلمه‎ی بایگانی کردن نشان نمی‎دهند ولی عاشق علامت‎گذاری چیزهای مختلف به منظور “انجام شده” نشان دادن آن‎ها هستند.

مورد دوم این‎که، اپلیکیشن Inbox by Gmail باعث می‎شود که پاکسازی ایمیل‎ها از صندوق پستی ساده‎تر باشد. جایی که مجبور به چندین بار کلیک کردن برای پاک کردن ایمیل‎ها در جی‌میل (باز کردن یک ایمیل و سپس کلیک کردن روی دکمه‎ی بایگانی یا انتخاب یک ایمیل و سپس انتخاب گزینه‎ی بایگانی از یک منوی کشویی) باشید، شما می‎توانید یک یا چند ایمیل را در این اپلیکیشن با یک کلیک پاک کنید. فقط کافی است که کادری که در کنار هر ایمیل و هر گروه از ایمیل‎ها و هر ایمیل باز شده قرار دارد را تیک بزنید.

از این پس جیمیل هنگام دریافت پیام‌های ناشناس به شما هشدار خواهد داد

اپلیکیشن Inbox by Gmail

مورد سوم این‎که، اپلیکیشن Inbox گزینه‎ی جدید عالی را برای ایمیل‎هایی که فعلا فرصت رسیدگی به آن‎ها را ندارید در اختیار شما می‎گذارد. کافی است گزینه‎ی snooze را فشار دهید تا ایمیل مورد نظر شما برای مدت مشخصی از اینباکس شما خارج شود.

اپلیکیشن Inbox by Gmail -

در نهایت، اینباکس زمانی که صندوق پستی خود را پاک می‎کنید یک جایزه‎ی بصری فوق‎العاده در اختیار شما می‎گذارد. در نسخه‎ی دسکتاپی این اپلیکیشن این جایزه به صورت زیر است:

جایزه اپلیکیشن Inbox

چطور می‎توان دوست نداشت که این تصویر آرام و دوست داشتنی را به عنوان جایزه دریافت نکرد؟ و چه حس عالی زمانی شکل می‎گیرد که اینباکس خود را باز می‎کنید و چیزی جز این تصویر مشاهده نمی‎کنید.

کاربرانی که از اپلیکیشن اینباکس استفاده کرده‎اند، مدیریت ایمیل را کاری با استرس کمتر گزارش داده‎اند. آن‎ها برای تحت نظر داشتن ایمیل‎هایشان آن‎ها را با ستاره نشان‎دار می‎کردند ولی حالا ایمیل‎ها تا در صندوق پستی تا زمانی که برای پاک کردنشان آماده باشند، رها می‎شوند. حالا رسیدگی به اینباکس ایمیل‎ها یکی از کارهای روزمره است، ولی کاری که امکان مدیریت آن وجود دارد و ساده به شمار می‎رود.

توجه: رساندن اینباکس ایمیل خود به حالت صفر برای اولین بار نیاز به چالش زیادی دارد. شما باید به اپلیکیشن قدیمی جی‌میل خود وارد شوید، هر چیزی که در اینباکس قرار دارد را انتخاب کنید (سعی کنید عبارت “in:inbox” را جستجو کنید و سپس روی لینک مورد نظر برای انتخاب تمامی ایمیل‎هایی که با این عبارت جستجویی مطابقت می‎کنند کلیک کنید) و دکمه‎ی بایگانی را فشار دهید.

همان‎طور که اشاره شد اپلیکیشن Inbox قابلیت‎های عالی دیگری هم دارد، اکثریت آن‎ها به سمت این است که ایمیل‎ها کمتر دردسر آفرین باشند.

Alex Gawley مدیر محصول جی‌میل در اسفند ماه در گفتگو با وب‎سایت Tech Insider اعلام کرد که “جهان از سال 2004 تغییر زیادی داشته است. ما حس کردیم که فرصت این رسیده که در رابطه با مفهوم ایمیل تفکر دوباره‎ای داشته باشیم و در رابطه با صندوق پستی فکر کنیم که در 10 سال آینده به چه شکل خواهد بود.”

از قابلیت‎های دیگر این اپلیکیشن می‎توان به پاسخ‎های ایجاد شده بر اساس هوش مصنوعی، یکپارچگی با تقویم، بررسی برنامه‎های پرواز و اینترفیس کاربری ساده‎‎ شده‎ای اشاره کرد که کاربران از این مورد آخر بسیار خوششان آمده است.

جنبه‎ی منفی کوچک این اپلیکیشن شاید این است که ارسال ایمیل از چندین اکانت مشکل‌‎تر است و یک نمای یکپارچه شده از تقویم در اختیار شما نمی‎گذارد. شاید به زودی در یک آپدیت شاهد این قابلیت‎ها باشیم. در هر صورت ولی کسی هست به این چیزها اهمیت بدهد؟

جی‌میل در نهایت سلطنت خود را به اپلیکیشن جدیدی باخته است. برنده‎ی جدید این سلطنت، اپلیکینش inbox، از قضا توسط همان شرکت یعنی به تعبیر خیلی از افراد آقای اینترنت، گوگل، ساخته شده است.