جستجوگر گوگل سالانه بیش از 2 تریلیون جستجو انجام می‌دهد

گوگل بزرگ‎ترین موتور جستجوی آنلاین است به نحوی که از رقبای خود نظیر یاهو، سرویس بینگ مایکروسافت، DuckDuckGo و سایرین بسیار جلوتر است. با آن‎که همگان این حقیقت بدون چون و چرا را پذیرفته‎اند، ولی عملکرد این شرکت در بحث جستجو از نظر تعداد دقیق جستجوهای صورت گرفته در آن چقدر وسعت دارد؟ این غول […]

گوگل بزرگ‎ترین موتور جستجوی آنلاین است به نحوی که از رقبای خود نظیر یاهو، سرویس بینگ مایکروسافت، DuckDuckGo و سایرین بسیار جلوتر است. با آن‎که همگان این حقیقت بدون چون و چرا را پذیرفته‎اند، ولی عملکرد این شرکت در بحث جستجو از نظر تعداد دقیق جستجوهای صورت گرفته در آن چقدر وسعت دارد؟ این غول دنیای جستجو حالا بعد از سال‎ها سکوت، در رابطه با حجم ترافیک آنلاینی که به دنبال جستجوها شکل گرفته و مقدار داده‎‎هایی که از طریق آن در اختیار عموم قرار می‎گیرد، گفته است که مقدار جستجوها هر ساله در محدوده‎ی “تریلیون” است. با آن‎که این شرکت رقم دقیق را فاش نساخته، ولی ظاهرا در گفتگو با رسانه‎ها تایید کرده که تعداد جستجوها در سطح جهانی سالانه بیش از دو تریلیون است، یعنی این رقم شامل جستجوهایی می‎شود که بر روی دامنه‎های سایت گوگل در کشورهای مختلف صورت گرفته ولی جستجوهایی که در سایت‎هایی نظیر یاهو با عنوان ““Google Powered ظاهر می‎شوند در این آمار لحاظ نشده‎اند.

آماری که گوگل ارائه می‎دهد همیشه از همان ابتدا چشم‎گیر بوده است، ولی در طول سالیان سال، رقبای این شرکت با این قضیه مواجه شده‎اند که گوگل سهم زیادی از بازار را خود اختصاص داده که چنین چیزی منجر به شکل‎گیری اعمال تجاری انحصاری در ایالات متحده، اروپا و فراتر از آن شده است. میزان جستجوهایی که در گوگل یک سال قبل از پایان دهه‎ی نود صورت می‎گرفت بیش از یک میلیارد بوده یعنی زمانی که اینترنت به نسبت چیزی که الان است بسیار متفاوت‎تر به نظر می‎‎آمد، حس می‎شد و کار می‎کرد. این رقم در سال 2000 ظاهرا رشد استثنائی داشت و به عدد 14 میلیارد رسید و از آن زمان بر روی موجی سوار شده که پیش به سوی اوج گرفتن است. طبق گفته‎ی سایت Google Zeitgeist، این شرکت در بین سال‎های 2001 و 2003 بیش از 55 میلیارد جستجو را در هر سال مدیریت کرده و این رقم در سال 2004 به 73 میلیارد رسیده، یعنی زمانی که این شرکت عرضه اولیه‎ی سهام خود را شروع کرد.

گوگل نسخه 7.1.2 اندروید نوقا را منتشر کرد

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

خاموشی گوگل در رابطه با آمار دقیق بعد از دوران عرضه اولیه‎ی سهام به این معنا بود که خبری از وجود داده‎های قابل اعتماد تا چند سال آتی نخواهد بود. گرچه، در سال 2009 آمار جستجوها به بیرون درز پیدا کرد یعنی هنگامی که گوگل ادعا کرد روزانه بیش از یک میلیارد جستجو را کنترل می‎کند، به عبارت دیگر این شرکت سالانه در حال اداره‎ی‎ حداقل 365 میلیون جستجو بوده است. بعد از گذشت چندین سال بدون اعلام خبر در رابطه با تعداد درخواست‎های جستجوی کاربران در اقصی نقاط دنیا، گوگل در سال 2012 اعلام کرد که ماهانه 100 میلیارد جستجو صورت می‎گیرد، یعنی حداقل سالی 1.2 میلیارد جستجو. حالا این کمپانی به صورت رسمی فاش کرده که مقدار جستجویی که هر سال نظارت بر آن‎ها دارد در محدوده‎ی “تریلیون” است، اگر بخواهیم دقیق‎تر بگوییم این رقم حداقل دو تریلیون است، گرچه عدد واقعی می‎تواند به صورت بالقوه به مراتب بیشتر باشد.