اخبار داخلیاطلاع رسانیویژه

اختلال در کارکرد GPS در ایران می تواند باعث خسارات جبران ناپذیر شود

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد انجام اختلالات بر روی GPS در ایران می‌تواند اپراتورهای ارائه کننده اینترنت را با مشکل مواجه کرده و حتی با تأثیر بر روی سیستم ناوبری هواپیماها خسارات جبران ناپذیر جانی را نیز در پی داشته باشد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ایجاد اختلال بر روی سامانه موقعیت یابی جهانی و ارسال پارازیت در ایران به نوعی عادی شده اما این موضوع می تواند خطرات جانی نیز در پی داشته باشد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیش از این بارها بابت این موضوع و غیرقابل قانونی بودن آن شکایاتی را به قوه قضاییه ارسال کرده که تاکنون پیگیری نشده است.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری در مورد این اختلالات می‌گوید: در ایران برخی تصور می‌کنند که سامانه GPS بر روی برخی تجهیزات ریز پرنده به عنوان تهدید تلقی می شود. به همین دلیل از سیستم پارازیت استفاده می‌کنند. اما این موضوع می‌تواند مشکلات متعددی را هم برای سرویس‌های اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت بی سیم و هم برای کسب و کارهای اینترنتی ایجاد کند.

فلاح جوشقانی در مورد این موضوع می گوید: پیش از این نیز بارها منشأ ایجاد کننده اختلال کشف و گزارش شده و بعضا این اختلال ها به طور موقت قطع شده است. اما با روند غیر نظام مند ادامه دار این اختلالات شکایاتی نیز به قوه قضائیه ارسال شده که هنوز به آن رسیدگی نشده است. حتی موضوع به دبیرخانه شورای عالی امنیت نیز رسیده و شخص رئیس جمهوری نیز تمهیداتی را برای رسیدگی به آن اعلام کردند.

 فلاح در مورد اختلالات به وجود آمده در GPS می‌گوید: ایجاد اختلال معمولاً به دو روش انجام می شود. امکان دارد به طور کامل مکان‌یاب GPS از کار بیفتد ایا امکان دارد اطلاعات غلطی را دریافت کند. به عنوان مثال ممکن است موقعیت مکانی افراد در نقاط مختلف روی نقشه در فرودگاه بارها با تغییر همراه باشد. این موضوع حتی در شهرهای مختلف نیز مشاهده شده است. از کار انداختن GPS نیز باعث اختلال در کار سرویس های دیگر و یا حتی دریافت اطلاعات غلط خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد رگلاتوری وظیفه دارد به طور مرتب این اختلال ها را کشف و نسبت به رفع آنها اقدام کند. زیرا ارسال پارازیت بر روی هر فرکانسی مجاز نبوده و غیر قانونی است

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا