تازه های تکنولوژی

ماسک گرافینی که با جریان ضعیف برق ضدعفونی می‌شود

یک شرکت آمریکایی به نام LIGC Applications ماسکی تولید کرده است که از جنس گرافین است. گرافین مانع از ورود ذرات به داخل ماسک می شود. این ماسک قابلیت ضدعفونی شدن و استفاده مجدد را نیز دارد. تلاش این شرکت برای ساخت این گونه ماسک ها پیش از شیوع ویروس کرونا شروع شده بود و تعداد انبوه آن تا اواخر سال میلادی وارد بازار خواهد شد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا و به نقل از Dezeen، ماسک گرافینی Guardian G-Volt قادر است تا 99 درصد از ورود ذرات بزرگتر از 0.3 میکرومتر جلوگیری کند. این در حالیست که ماسک های N95 تا 95 درصد از ذرات بزرگتر از 0.3 میکرومتر را کنترل می کنند. مزیت این ماسک های گرافینی قابلیت استفاده مجدد آنهاست. کاربر می تواند این ماسک ها را با پورت USB به پاوربانک متصل کرده و آن را ضدعفونی کند. ضدعفونی کردن کامل در منزل و با کمک داک مخصوص آن انجام خواهد شد. جریان برق خفیف کلیه ذرات و آلودگی ها را از بین خواهد برد.

علت استفاده از گرافین (Graphene) مزیت های بالای آن است. این ماده خاصیت رسانایی بالا و ضدباکتری دارد. گرافین بکار رفته در این ماسک از نوع القایی لیزری است. آلوده بودن ماسک توسط چشمک یک LED کوچک روی آن مشخص خواهد شد. این شرکت آمریکایی اعلام کرده اگر جمع آوری کمک های مالی برای تولید این ماسک با موفقیت انجام شود، عرضه این ماسک با قیمت 40 دلار خواهد بود.

 

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا