تازه های تکنولوژی

هاروارد به زودی برنامه مسدود کردن نور خورشید از طریق بالون بزرگ را آغاز می کند

دانشگاه هاروارد قصد دارد از طریق یک بالون بزرگ بخشی از نور خورشید را مسدود کند. این پروژه از ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود. همچنین بیل گیتس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده از این ایده حمایت خواهد کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، امسال قرار است دانشگاه هاروارد یک آزمایش بنیادی را با هدف کاهش اثرات گرم شدن کره زمین انجام دهد. در این آزمایش قرار است بخشی از نور خورشید با یک بالن بزرگ پوشیده شود. از طرفی بیل گیتس نیز به عنوان بنیانگذار شرکت مایکروسافت حمایت مالی خود را از این ایده اعلام کرده است.

قرار است آزمایش مسدود کردن با کمک یک سایبان به شکل یک بالن بزرگ در ژوئن 2021 انجام گیرد. این پروژه به نام آزمایش آشفتگی کنترل شده استراتوسفر امکان درک بهتر استفاده از ذرات معلق هوا را طی یک آزمایش علمی مهیا می کند. همچنین از طریق این آزمایش می توان مدل های رایانه‌ای پیرامون این مفهوم را بهبود بخشید. این پروژه می تواند داده هایی را از میکرو فیزیک هواپخش ها به همراه شیمی جوی که در دو مقطع مهم شبیه سازی استفاده می شود، جمع آوری کند.

 در این آزمایش یک بالن بزرگ از آسمان سوئد به پرواز در خواهد آمد. این بالون بخشی از نور خورشید را مسدود می کند. بالون با قرارگیری در ارتفاع ۱۰ کیلومتری داده‌هایی را از واکنش‌های شیمیایی استراتوسفر ثبت خواهد کرد. دانشگاه هاروارد قصد دارد در این آزمایش تنها آزمودن ابزارهای بالونی را امتحان کند. در این میان بیل گیتس نیز اعلام کرده از این پروژه حمایت مالی خواهد کر.د به نظر می رسد از لحاظ تئوری ارسال این بالون به ارتفاع مورد نظر با جلوگیری از برخورد مستقیم نور خورشید به زمین قادر خواهد بود اثرات گرم شدن کره زمین را کاهش دهد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا