نظر هاروارد در مورد پیشی گرفتن چین از آمریکا در فناوری های اصلی طی یک دهه آینده

هاروارد معتقد است در عرض یک دهه آینده چین می تواند در فناوری های مهم و پایه از آمریکا پیشی بگیرد. با توجه به گسترش فعالیت های چین در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی، شبکه 5G و نیمه هادی ها احتمالاً در فناوری های قرن ۲۱ تنها یک دهه دیگر تا پیشی گرفتن چین از […]

هاروارد معتقد است در عرض یک دهه آینده چین می تواند در فناوری های مهم و پایه از آمریکا پیشی بگیرد. با توجه به گسترش فعالیت های چین در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی، شبکه 5G و نیمه هادی ها احتمالاً در فناوری های قرن ۲۱ تنها یک دهه دیگر تا پیشی گرفتن چین از آمریکا زمان نیاز است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، یک مرکز علوم و امور بین الملل از هاروارد گزارشی را در زمینه رقابت چین در مقابل ایالات متحده در قرن ۲۱ منتشر کرده و در آن از پیشی گرفتن چین از آمریکا در قدرت هایی مانند اقتصادی و فناوری خبر داده است.

طبق گزارش گیزمو چاینا در این مقاله هم اکنون نیز چین را در رده نخست برخی صنایع اول جهان میدانند و همچنین در دیگر صنایع نیز با توجه به پیشرفت های چشمگیر احتمالاً در دهه آینده از ایالات متحده پیشی گرفته و در جایگاه اول جهان قرار خواهد گرفت. رویترز البته این موضوع را به عنوان یک زنگ خطر برای آمریکا دانسته است. ایالات متحده نیز متوجه رشد سریع چین و به چالش کشیدن سلطه آنها در حوزه فناوری شده است.

چین هم اکنون توانسته در تولیدات فناوریهای پیشرفته جهان از آمریکا جلوتر بوده و خود را به عنوان تولید کننده برتر به جهان معرفی کند. به گزارش هاروارد در سال گذشته چین به تنهایی ۲۵۰ میلیون دستگاه کامپیوتر ۲۵ میلیون دستگاه خودرو و یک و نیم میلیارد دستگاه گوشی هوشمند به جهان عرضه کرده است. پیش از این نیز مقام های اطلاعاتی آمریکا در مورد همکاری شرکت‌های آمریکایی با شرکت‌های فناوری چینی در زمینه‌هایی مانند محاسبات کوانتومی، علوم زیستی و سیستم های خودمختار هشدار داده بودند.