ساخت نوعی فناوری که امکان تولید دارو توسط بدن را فراهم می‌کند

مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی از فناوری‌های مربوط به mRNA به صورت مهندسی شده می تواند باعث شود تا سلول‌ها به یک کارخانه تولید دارو از نوع زیستی و کوچک تبدیل شوند. همچنین می‌توان از آنها برای تولید داروهای ربوط به درمان موفقیت آمیز برخی بیماری‌های پوستی و دو نوع سرطان استفاده کرد. به گزارش […]

مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی از فناوری‌های مربوط به mRNA به صورت مهندسی شده می تواند باعث شود تا سلول‌ها به یک کارخانه تولید دارو از نوع زیستی و کوچک تبدیل شوند. همچنین می‌توان از آنها برای تولید داروهای ربوط به درمان موفقیت آمیز برخی بیماری‌های پوستی و دو نوع سرطان استفاده کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فناوری جدید mRNA راه را برای درمان‌های راهم خواهد کرد که در آن بدن بیمار می‌تواند داروی مورد نیاز برای درمان را تولید کند. فناوری mRNA پیام رسان شامل دستورالعمل‌هایی برای هدایت سلول است که در آن از دستگاه‌های داخلی خواسته می‌شود تا پروتئین خاصی را تولید کنند. در حال حاضر مردم mRNA پیام رسان را تنها در واکسن کووید ۱۹ به یاد می‌آورند. اما آنها کاربردهای بالقوه فراتری داشته و می‌توان از آنها برای درمان‌های مبتنی بر ژن در بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد.

مطالعه‌ای که اخیراً در این مورد منتشر شده نشان می‌دهد محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس از این فناوری برای تحریک سلول‌ها برای ترشح دارو و درمان موفقیت آمیز پسوریازیس و سرطان استفاده کرده اند. دانیل سیگوارت، استاد مهندسی بیوشیمی و زیست پزشکی و از نویسندگان اصلی این مطالعه در این مورد می‌گوید: فناوری مورد نظر در آینده می‌تواند به بیمار امکان دهد تا تنها یک بار در ماه در خانه یا در داروخانه تحت درمان قرار گرفته و بتواند کیفیت زندگی خود را افزایش دهد.

تاکنون پیشرفت‌های بسیاری در زمینه تحقیقات mRNA پیام رسان و ارائه درمان با کمک نانو ذرات انجام شده است. البته در مطالعه کنونی با پیش گرفتن رویکرد متفاوت تمرکز اصلی روی بیرون آوردن پروتئین‌های مهم از سلول‌ها بوده تا بتوانند روی نقاط مختلف بدن اثرات درمانی داشته باشند. درون سلول‌ها پپتیدهای سیگنال وجود دارند که می‌توانند به هدایت پروتئین‌های تولید شده بر حسب دستورالعمل‌های ژنتیکی بپردازند. با در نظر گرفتن این موضوع محققان می‌گویند یک پپتید سیگنال مهندسی شده قادر خواهد بود روی کدگذاری‌های mRNA پیام رسان رونویسی شده و باعث شوند پروتئین‌های محدود در فضای داخل سلول به قسمت‌های دیگر نیز منتقل شوند.