تازه های تکنولوژی

ساخت سلول های خورشیدی شفاف و استفاده از آن در نمایشگرهای موبایل برای تامین انرژی

دانشمندان موفق به ساخت نوعی سلول خورشیدی شفاف شدند که می‌تواند به عنوان نمایشگر در گوشی های موبایل استفاده شود. این سلول های خورشیدی در آینده می‌توانند برای استفاده در انرژی های تجدیدپذیر مورد استفاده قرار گیرند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بسیاری از کشورها تلاش دارند تا مصرف سوخت های فسیلی را به صفر برسانند و از طرف دیگر انرژی های تجدید پذیر را به جای سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار دهند. در این میان انرژی خورشیدی به عنوان قابل اعتمادترین منبع تجدیدپذیر انرژی شناخته می شود.

 گروهی از دانشمندان موفق شدند نوعی سلول خورشیدی کاملاً شفاف بسازند که می تواند از طریق قابلیت های ویژه، مزیت های بسیاری نیز داشته باشد. سلول خورشیدی ساخته شده به دلیل شفاف بودن می تواند در پنجره ها، نمای ساختمان و یا به عنوان نمایشگر در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد. انچه که این سلول خورشیدی را از دیگر سلول های خورشیدی مجزا می‌کند ویژگی‌های منحصر به فرد آن است.

در این سلول خورشیدی از الکترود های اکسید فلز و نانو سیم های نقره استفاده شده است. بدین ترتیب علاوه بر قابلیت شارژ دهی گوشی های موبایل، کیفیت صفحه نمایش را نیز افزایش خواهد داد. به این ترتیب می‌توان باتری ها را از گوشی موبایل حذف کرد. بازدهی این سلول های خورشیدی بسیار بیشتر از باتری‌های کنونی بوده و در آینده می‌تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا