سامانه اندازه‌گیری ۲۴ساعته تشعشعات آنتن‌های موبایل راه‌اندازی می‌شود

بررسی‌هایی در خصوص تشعشعات آنتن‌های تلفن همراه در نقاط مختلف شهر تهران انجام شده است که علاوه بر رعایت استانداردهای مدنظر در تجهیزات خریداری شده برای آنتن‌های تلفن همراه، حدود تشعشع آنتن‌های موبایل طبق استانداردهای مدنظر موسسه ملی استاندارد نیز محاسبه می‌شود و بر این اساس تاکنون میزان این تشعشعات به صورت عمومی در باندهای […]

بررسی‌هایی در خصوص تشعشعات آنتن‌های تلفن همراه در نقاط مختلف شهر تهران انجام شده است که علاوه بر رعایت استانداردهای مدنظر در تجهیزات خریداری شده برای آنتن‌های تلفن همراه، حدود تشعشع آنتن‌های موبایل طبق استانداردهای مدنظر موسسه ملی استاندارد نیز محاسبه می‌شود و بر این اساس تاکنون میزان این تشعشعات به صورت عمومی در باندهای فرکانسی مختلف در تهران اندازه‌گیری شده است.

هم اکنون نیز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درنظر دارد سامانه اندازه‌گیری ۲۴ ساعته تشعشعات آنتن‌های تلفن همراه و بررسی وجود سیگنال‌های مضر در تهران و سایر استان‌ها را راه اندازی کند.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

عظیم فرد، مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ویژگی‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: در این سامانه سنسورهای اندازه‌گیری به صورت شبانه روزی توان و حدود تشعشعاتی که از آنتن‌های تلفن همراه ساطع می‌شود را بررسی و اندازه گیری می‌کند و نتایج آن را به یک مرکز یکپارچه ارسال خواهد کرد. سامانه اندازه گیری ۲۴ ساعته تشعشعات قابلیت حرکت دارد، می‌تواند در استان‌های مختلف نیز نصب و به کار گرفته شود.

با توجه به اینکه آنتن‌های موبایل خاصیت دینامیکی دارند، تشعشعات آن‌ها ممکن است کم و زیاد شود و به همین دلیل اندازه گیری دوره‌ای لازم است. اما به طور کل تا زمانی که ظرفیت آنتن (trx ) توسط اپراتور افزایش نیابد و توان آن کم و زیاد نشود، حدود تشعشع آن تغییری پیدا نخواهد کرد.

حدود تشعشع آنتن‌های موبایل مطابق با استانداردها رعایت می‌شود چرا که زمانی که تجهیزات خریداری شده و وارد کشور می‌شود، باید گواهی تایید نمونه اندازه گیری تشعشعات باشد. از سوی دیگر در زمان نصب آنتن نیز دقت صورت می‌گیرد تا در محیط اطراف سیگنال قوی‌تر از حد استاندارد تولید نکند.

عظیم فرد با تاکید بر رعایت تمامی این جوانب گفت: هنوز هم عده‌ای ناراضی‌اند که در این زمینه بهتر است وزارت بهداشت، درمانگاهی نیز به این موضوع و بررسی اظهارات سلامتی مردم اختصاص دهد.

مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: در این شرایط ایجاد درمانگاه حرفه‌ای برای رسیدگی به اظهارات شاکیان امواج که ادعا دارند این امواج رویشان تاثیر می گذارد ضروری است. به دلیل نبود این درمانگاه، در صورت مراجعه افراد به پزشک‌های غیرمتخصص و مثلا یک پزشک عمومی، پزشک تمام علائم را چک می‌کند و زمانی که دلیلی برای آن پیدا نمی‌کند می‌گوید که مشکل از این است که یک دکل موبایل نزدیک خانه‌تان قرار دارد. این موضوع به هیچ عنوان کارشناسی و علمی نیست چرا که نزدیک هر خانه‌ای در تهران یک دکل موبایل است و بالاخره باید با این آنتن‌ها، پوشش‌دهی موبایل در دست مردم انجام شود.