اورانگوتان‌های باغ وحش ملبورن به بازی‌های ویدئویی روی آورده‌اند

در یکی از جدیدترین تحقیقاتی که دانشمندان بر روی حیوانات آغاز نموده‌اند، اورانگوتان‌های باغ وحش ملبورن در پروژه‌ای بسیار پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته و کنترل بازی‌های کامپیوتری به آنها داده شده است تا سطح توانایی‌های این حیوان باهوش به چالش کشیده شود. اورانگوتان و انسان از لحاظ مشابهت DNA شباهت بسیار زیادی با یکدیگر […]

در یکی از جدیدترین تحقیقاتی که دانشمندان بر روی حیوانات آغاز نموده‌اند، اورانگوتان‌های باغ وحش ملبورن در پروژه‌ای بسیار پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته و کنترل بازی‌های کامپیوتری به آنها داده شده است تا سطح توانایی‌های این حیوان باهوش به چالش کشیده شود. اورانگوتان و انسان از لحاظ مشابهت DNA شباهت بسیار زیادی با یکدیگر داشته و همین مشابهت 97 درصدی از DNA، باعث شده بسیاری از رفتار این حیوان هوشمندانه باشد.

باید اشاره داشته باشیم که این برای اولین بار است که اورانگوتان‌‌ها در چنین چالش و آزمایشی حضور پیدا می‌نمایند و شاید پیشرفته‌ترین آزمایش اخیری که بر روی آنها انجام شده بود، در اختیار قرار دادن ابزاری هوشمند در اختیار آنها و بررسی اینکه آیا آنها می‌توانند با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند یا نه، خلاصه میشد. اما این‌بار مایکروسافت نیز در این پروژه حضور دارد و در کنار محققین، می‌خواهد اورانگوتان‌‌ها را وارد چالشی واقعی نماید.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

پیشتر و در آزمایش‌های قبلی نیز تبلت‌هایی در اختیار اورانگوتان‌‌ها قرار داده و از آنها خواسته میشد تا با دستگاه کار کنند. در این آزمایش نیز اورانگوتان‌‌ها تنها می‌توانستد متوجه این شوند که با لمس کردن صفحه‌نمایش، اتفاقی در آن رخ داده و می‌توان به این شکل، تغییری در محتوای تبلت ایجاد نمود. اما حالا محققین می‌خواهند که این حیوانات باهوش را در چالشی بزرگ‌تر درگیر نمایند.

پس از نتایج بسیار خوبی که از کار کردن اورانگوتان‌‌ها با تبلت‌ها به دست آمد، حالا محققین می‌خواهند از ایکس‌باکس و کنترلر کینکت استفاده کنند. با این کار، اورانگوتان‌‌ها نه تنها خود را درگیر کنسول‌ها دیده بلکه می‌توانند به کمک حرکات و صداهایی که تولید می‌کنند، کارهای مختلفی انجام دهند که بدون شک می‌تواند نتایج بسیار جالبی داشته باشد.

ویندوز 10 سعی دارد تا به صورت مخفیانه بر روی رایانه‌ها نصب شود

Orang-utans-Feb-2016_5-1024x576

در این پروژه هدف این است که اورانگوتان‌ها بتوانند در محیطی که برای آنها شبیه‌سازی شده، علاوه بر حل کردن پازل‌ها و معماهایی که پیش روی آنها قرار می‌گیرد، رفتارها و تمایلات آنها نیز مورد بررسی قرار گیرد. این موضوع باعث شده تا مهندسین بخواهند کار توسعه اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و تصاویر مخصوص برای اورانگوتان‌ها را آغاز نمایند. در کنار این موضوع، آنها قرار نیست تنها در جایی ثابت قرار گرفته و مشغول انجام بازی شوند بلکه می‌توانند به کمک نورها و لامپ‌هایی که در اختیار آنها قرار داده می‌شود نیز مشغول بازی شوند. اگر این پروژه که به صورت آزمایشی آغاز شده موفقیت‌آمیز باشد، در آینده و تا چند سال دیگر می‌توانیم شاهد توانایی بازی کردن این اورانگوتان‌ها با انسان‌ها و انجام بسیاری از بازی‌های دیجیتالی توسط آنها باشیم.

یکی از محققین در مورد تفاوت چالش‌هایی اورانگوتان‌ها در باغ وحش و در جنگل دارند، اذعان داشته که این حیوانات در جنگل باید هر کاری برای زنده ماندن انجام دهند و در کنار پیدا کردن غذا و همینطور محلی برای زندگی، باید بتوانند از خود نیز دفاع کنند. اما چنین موضوعی در باغ وحش وجود ندارد و چالش‌های فیزیکی و ذهنی بسیار زیادی پیش روی اورانگوتان‌ها قرار دارد. مخصوصا اینکه در باغ وحش ملبورن نیز از سیستم‌های دیجیتالی مختلفی برای راهنمایی نمودن حیوانات برای انجام یا عدم انجام کارهای مختلف استفاده می‌گردد و همین موضوع می‌تواند به عملکرد بهتر آنها کمک کند.

نتایجی که محققین می‌توانند از این پروژه بدان برسند می‌تواند اهمیت بسیاری داشته و در شناخت بیشتر اورانگوتان‌هاو توانایی‌های ذاتی آنها کمک نماید.