سامسونگ تولید چیپست میان‎رده اگزینوس 7872 را آغاز کرده است

روز گذشته اخباری در کشور چین منتشر شد مبنی بر این‎که شرکت سامسونگ در حال ساخت یک چیپست میان‎رده‎ی جدید به اسم اگزینوس 7872 است. این سیستم روی چیپ مجهز به یک پردازنده‎ی شش هسته‎ای بوده که دو هسته‎ی کورتکس A73 آن برای انجام پردازش‎های سنگین و چهار هسته‎ی دیگر آن وظیفه‎ی رسیدگی به عملیات‎های […]

روز گذشته اخباری در کشور چین منتشر شد مبنی بر این‎که شرکت سامسونگ در حال ساخت یک چیپست میان‎رده‎ی جدید به اسم اگزینوس 7872 است. این سیستم روی چیپ مجهز به یک پردازنده‎ی شش هسته‎ای بوده که دو هسته‎ی کورتکس A73 آن برای انجام پردازش‎های سنگین و چهار هسته‎ی دیگر آن وظیفه‎ی رسیدگی به عملیات‎های سبک‎تر را بر عهده دارد. اگزینوس 7872 براساس فناوری ساخت 14 نانومتری LPP ساخته می‎شود. به دنبال این تصمیم اندازه‎ی die (تراشه مدار مجتمع به صورت قسمتی یا برشی از یک ویفر کامل) کاهش یافته تا کارآیی انرژی چیپ بالا رود و زیاد داغ نشود.

در بخش گرافیک از پردازنده‎ی گرافیکی Mali-T830 MP2 استفاده می‎شود و یک مودم ادغام شده قسمتی از این چیپست خواهد بود که بایستی مصرف انرژی را کاهش دهد و شاهد پشتیبانی از راه‎های ارتباطی بیشتر باشیم. به طور کلی، این چیپست جدید در مقایسه با نسل قبلی چیپست‎های اگزینوس که با فناوری 28 نانومتری ساخته شده‎اند، کارآیی عملکرد را تا 70 درصد افزایش می‎دهد و سیستم روی چیپ جدید از نظر کارآیی مصرف انرژی 30 درصد بهتر است.

اگزینوس 7870 بایستی در مهرماه وارد بازار شود. سامسونگ احتمال دارد که از آن در سری گلکسی A یا گلکسی C سامسونگ استفاده کند که در بازه‎ی زمانی تقریبا مشابه به بازار خواهند آمد.