مشاهده‌ی اثراتی از آب در سطح سیاره‌ی مریخ توسط NASA

شاید کره‌ی ماه، محل مناسبی برای زندگی کردن نباشد و نخواهد انسان را به خاک خود دعوت کند چرا که مهم‌ترین نیاز انسان یعنی آب، در آنجا دیده نمی‌شود. اما تصور کاملا جدیدی از این کره‌ی بزرگ در ذهن محققان ناسا شکل گرفته که می‌تواند این موضوع را تغییر دهد چرا که زیر سطح اصلی […]

شاید کره‌ی ماه، محل مناسبی برای زندگی کردن نباشد و نخواهد انسان را به خاک خود دعوت کند چرا که مهم‌ترین نیاز انسان یعنی آب، در آنجا دیده نمی‌شود. اما تصور کاملا جدیدی از این کره‌ی بزرگ در ذهن محققان ناسا شکل گرفته که می‌تواند این موضوع را تغییر دهد چرا که زیر سطح اصلی مریخ، اثراتی از وجود آب مشاهده شده است!

پیشتر، NASA Curiosity معتقد بود که شاید سیاره‌ی سرخ (مریخ) دارای آب باشد و ماه نیز زمانی سراسر از آب و یخ پوشیده‌ شده بوده اما در طول زمان این موضوع تغییر پیدا کرده و به چیزی که الآن می‌بینیم تبدیل شده است. اما چیزی که سبب شده NASA Curiosity به این موضوع پی ببرد، دیده شدن کلسیم پِرکلرات در سطح یک کره‌ی خاکی می‌باشد و تا جایی که علم نشان داده، پِرکلرات رابطه‌ی زیادی با آب دارد:

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

“اگر کلسیم پِرکلرات در شرایط جوی مناسبی قرار بگیرد، می‌تواند بخار آب را از هوا جذب کند و زمانی که با H2O ترکیب شود (H2O = ترکیب شیمیایی آب)، نقطه‌ی انجماد آب کاهش پیدا می‌کند و به آن اجازه می‌دهد در هر سطحی با دمای پایین، همچنان هم مایع باقی بماند. در این شرایط، آب بسیار شور خواهد شد.”

محققان معتقدند که در چنین شرایطی و در یک اتمسفر مریخی، بخار آب می‌تواند به شبنم تبدیل شود و شبنم نیز به آب، تغییر حالت خواهد داد که البته تمامی این اتفاقات، تنها در شب رخ می‌دهد. حالا دانشمندان معتقدند زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، آب به سطح زیرین کره‌ی مریخ تراوش کرده و سبب می‌شود شاهد یک اقیانوس زیرزمینی در قسمت زیرین کره‌ی مریخ باشیم.

ناسا برخورد هرگونه جرم غول پیکر فضایی به زمین در ماه بعد را تکذیب کرد

این کشف جدید یک خبر بزرگ به حساب می‌آید و در یک هفته‌ی گذشته، بازتاب‌های قابل توجهی در سراسر جهان داشته است. البته سیاره‌ی مریخ هم همچون ماه، میزبان انسان نمی‌تواند باشد و دلیل آن، سطح تشعشات موجود در مریخ می‌باشد. اما این تحقیقات، نشان می‌دهند که آب در جایی غیر از کره‌ی زمین نیز وجود دارد و شاید بتواند روزی به پیشرفت علم کمک کند.