ناسا اطلاعات جدیدی از گذشته‌ یکی از قمرهای سیاره پلوتو با نام شارون را منتشر کرد

به تازگی دانشمندان با دریافت اطلاعاتی جدید از کاوشگر New Horizons، از بخشی جذاب از گذشته‌ی سیاره پلوتو و یکی از قمرهای این سیاره با نام شارون، پرده برداشته‌اند. اینطور که دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند، در گذشته‌ی بسیار دور یک اقیانوس یخی در زیر قمر شارون وجود داشته که حالا وجود ندارد، اما دلیل این موضوع […]

به تازگی دانشمندان با دریافت اطلاعاتی جدید از کاوشگر New Horizons، از بخشی جذاب از گذشته‌ی سیاره پلوتو و یکی از قمرهای این سیاره با نام شارون، پرده برداشته‌اند. اینطور که دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند، در گذشته‌ی بسیار دور یک اقیانوس یخی در زیر قمر شارون وجود داشته که حالا وجود ندارد، اما دلیل این موضوع چیست؟

طبق تحقیقات انجام‌شده، دانشمندان مدعی شده‌اند که این اقیانوس ابتدا به صورت یخ زده بوده و همزمان با آن نیز انفجاری در سطح قمر شارون رخ داده و حالا پیامدهای آن را ما به شکلی که هم‌اکنون وجود دارد، مشاهده می‌کنیم. تصویری که در ابتدای پست قرار گرفته، مربوط به بخشی با نام “Serenity Chasma” از سطح قمر شارون می‌باشد که بر روی کمبرند استوایی این قمر قرار گرفته است. ناسا در مورد فرآیند تکتونیک و پیچیده‌ی گذشته‌ این قمر، اینگونه توضیح داده است:

مشاهده‌ی اثراتی از آب در سطح سیاره‌ی مریخ توسط NASA

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

“در گذشته سطح قمر شارون به قدری گرم بوده که باعث شده تا اقیانوس یخی موجود بر روی قمر شارون به بخش‌های زیرین رفته و در سطح زیرین آن قرار بگیرد. اما در طول زمان که شارون سرد شده، این قمر بیش از پیش یخ زده و سطح آن نیز همانند وقتی که آب یخ می‌زند، گسترده شده است و بر سطح این قمر نیز تاثیر زیادی گذاشته، به شکلی که حالا ما آن را مشاهده می‌نماییم.”

اینطور که تخمین زده شده، بخش Serenity Chasma حدود 1100 مایل طول داشته و عمق آن نیز 4.5 مایل می‌باشد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم که بهتر بتواند اندازه‌ و وسعت این بخش را درک کنید، باید بگوییم که پارک ملی آمریکا تنها 277 میل طول و حداکثر 1 مایل عمق دارد!