تازه های تکنولوژی

جدیدترین تصویر منتشر شده توسط ناسا، به وجود آمدن حفره‌ای بسیار بزرگ را در خورشید نشان می‌دهد!

این هفته ناسا تصویری از به وجود آمدن لکه‌ای بسیار بزرگ و سیاه‌رنگ را در خورشید منتشر کرد که توسط رصدخانه داینامیکی خورشیدی (Solar Dynamics Observatory) ثبت شده بود. در این تصویر، حفره‌ای بزرگ (که به حفره‌های تاجی معروف هستند و در خورشید به وجود می‌آیند) دیده می‌شود که طبق گفته‌های آژانس فضایی، این حفره در اثر ایجاد فضای مغناطیسی بین سیاره‌های مختلف به وجود آمده است. هر چند این تصویر می‌تواند ترسناک باشد اما دانشمندان اعلام کرده‌اند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

تصویر کامل این خورشید که در ادامه قرار گرفته و نسخه‌ی کیفیت بالای آن نیز در وب‌سایت NASA قرار دارد، با طول موج 193 انگستروم به ثبت رسیده است. هر چند چشم انسان قادر به دیدن چنین طول موجی نیست و تصویری که پیش روی ما قرار دارد، پس از اعمال ویرایش‌های مختلف، منتشر شده و می‌تواند ما را از آنچه در حال وقوع است، با خبر سازد. در این حالت، ناسا اعلام کرده که رنگ “برنزی”، بهترین انتخاب دانشمندان برای نمایش این تصویر بوده است.

full-sun

همراه با ایجاد این حفره تاجی‌شکل در خورشید، مواد مختلفی از آن با سرعتی بسیار بالا بیرون می‌روند که در اثر می‌توانیم شاهد ایجاد یک جریان باد خورشیدی باشیم. جریان باد مستقیما از داخل این حفره بیرون می‌آید که خود این حفره، اندازه‌ای 50 بار بزرگتر از سیاره زمین دارد!

این اتفاق می‌تواند مناظر بسیار زیبا را در شب‌های مختلف، در زمین به وجود آورد. البته ممکن است مشکلاتی از بابت این حفره نیز به وجود بیاید که از جمله‌ی آنها، می‌توان به اختلال در شبکه‌های رادیویی و ماهواره‌ای اشاره کرد. هر چند، بسیاری از افراد حتی متوجه این اتفاق نیز نخواهند شد، پس واقعا جای هیچ نگرانی در مورد این پدیده، وجود ندارد


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا