تغییرات طبیعی در اشعه ماورا بنفش بر گسترش شیوع کرونا تأثیر می گذارد

تغییرات طبیعی در اشعه ماورا بنفش بر گسترش کووید ۱۹تأثیر می گذارد، اما بر اساس تحقیقات جدید از دانشگاه هاروارد، این تأثیر در مقایسه با اقدامات پیشگیرانه مانند فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و قرنطینه بسیارکمتر است. به گزارش سرویس اخبار پزشکی تکنا به نقل از جاناتان پروکتور، دانشجوی فوق دکترا در ابتکار علم داده […]

تغییرات طبیعی در اشعه ماورا بنفش بر گسترش کووید ۱۹تأثیر می گذارد، اما بر اساس تحقیقات جدید از دانشگاه هاروارد، این تأثیر در مقایسه با اقدامات پیشگیرانه مانند فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و قرنطینه بسیارکمتر است.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی تکنا به نقل از جاناتان پروکتور، دانشجوی فوق دکترا در ابتکار علم داده هاروارد و مرکز محیط زیست هاروارد، درک احتمالات انتقال کووید ۱۹ به صورت فصلی می تواند به ما در پاسخگویی به بیماری همه گیر در ماه های آینده کمک کند. وی هم چنین افزود: این یافته ها نشان می دهد که کووید ۱۹ممکن است الگوی فصلی داشته باشد و در زمستان که هوا تاریک تر از تابستان است، سریعتر گسترش یابد.

با تجزیه و تحلیل روزانه داده های آب و هوایی بیش از۳۰۰۰ منطقه اداری در بیش از 170 کشور و نظارت پیتر هایبر از دانشگاه هاروارد، دریافتند که گسترش در میان یک جمعیت در هفته های بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش کمتر است که این یافته ها در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد.

فصلی بودن کووید۱۹ از زمان ظهور این بیماری در طول یک سال گذشته به عنوان یک معما مطرح بوده است هرچند نشانه هایی از نقش اشععه uv در گسترش این بیماری وجود دارد. گونه های وابسته به کرونا ویروس نظیر سارس به اشعه ماورا بنفش حساس هستند و مطالعات اخیر آزمایشگاهی نشان می دهد که اشعه uv منجر به غیر قعال شدن سارس کو ۲ برروی سطوح ( که عامل بروز کووید ۱۹ است ) میشود.

درک فصلی بالقوه انتقال کووید ۱۹می تواند به ما در پاسخگویی به بیماری همه گیر در ماه های آینده کمک کند. با این حال، تلاش برای درک تأثیر اشعه uv در دنیای واقعی به علت کم یابی داده ها و دشواری جداسازی متغیرهای آب و هوایی از سایر عوامل انتقال محدود شده است. برای جلوگیری از عوامل مخدوش کننده بالقوه ای که در مناطق مختلف متفاوت است، مانند زیرساخت های مراقبت های بهداشتی یا تراکم جمعیت، این تیم در تلاش بود تا پی ببرد که چگونه انتقال ویروس در یک جمعیت خاص با توجه به تغییرات نور خورشید، دما، بارش و رطوبت که توسط همان جمعیت تغییر می کند، با تغییر همراه است.

منگ توضیح داد : ما اساساً می پرسیم که آیا نوسانات روزانه در شرایط محیطی که توسط یک جمعیت تجربه می شود تا وقوع موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در مدت ۲ هفته بعد تأثیر می گذارد.

محققان رابطه بین کووید ۱۹ و اشعه یو وی را با استفاده از داده های ابتدایی همه گیری تشخیص داده وسپس از این رابطه برای شبیه سازی تاثیر تغییرات فصلی بر گسترش کووید ۱۹ استفاده کردند. آنها دریافتند که تغییرات اشعه UV در در زمستان و تابستان منجر به کاهش هفت درصدی نرخ رشد کووید ۱۹به طور متوسط در سراسر نیمکره شمالی می شود که تقریباً نیمی از نرخ رشد روزانه در ابتدای همه گیری است. در حالی که این تحقیقات نشان می دهد کووید ۱۹به دلیل تغییر در تابش اشعه یو وی ، الگوی فصلی را نشان می دهد، اما فصلی بودن کامل کووید ۱۹ به دلیل تأثیر سایر عوامل محیطی مانند دما و رطوبت،هنوز نامشخص است.

کارلتون گفت : ما از تأثیر اشعه ماورا بنفش اطمینان داریم، اما این تنها یک قطعه از تصویر کامل ( انتقال ) فصلی است. این تیم خاطرنشان کرد که تأثیرات محیطی تنها یکی از عوامل تعیین کننده انتقال کووید ۱۹ است و تخمین زده شده که اثرات فصلی اشعه یو وی در نیم کره شمالی و جنوبی کسری از اندازه اثرات پیش بینی شده سیاست های ضد مسری شامل قرنطینه ها و ممنوعیت سفر است.

یکی از ناظران گفت : همانطور که تابستان امسال در ایالات متحده شاهد بودیم، بعید است که تابش اشعه ماورا UV بنفش بدون ایجاد سیاست های جدی فاصله گذاری اجتماعی، باعث متوقف شدن ویروس شود. وی افزود : صرف نظر از آب و هوا، به نظر می رسد اقدامات اضافی برای کاهش سرعت گسترش ضروری است.

این تیم داده ها را به روش های مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و به طور مداوم دریافت که هرچه تابش اشعه یو وی بیشتر باشد، گسترش کووید ۱۹کمتر است، اما هنوز مشخص نیست که چه مکانیسمی این اثر را تحریک می کند. ممکن است این امر ناشی از آن باشد که اشعه uv ویروس را در سطوح و یا در آئروسل از بین می برد، یا اینکه در روزهای آفتابی افراد بیشتر در خارج از منزل به سر می برند و لذا احتمال انتقال کمتر میشود. حتی ممکن است اشعه یو وی با تحریک تولید ویتامین دی و تقویت سیستم ایمنی، حساسیت به کووید ۱۹ را کاهش دهد..

هایبرگفت : هنوز موارد زیادی وجود دارد که ما نمی دانیم چگونه عوامل محیطی به طور مستقیم و غیرمستقیم، با تاثیر بررفتار انسان، بر شیوع ویروس تأثیر می گذارند . وی افزود : اما درک بهتر از تأثیرات محیطی برکووید ۱۹ می تواند امکان تنظیم فصلی سیاست های مهارگونه را فراهم کند و ممکن است که در ارتباط با استراتژی های واکسیناسیون کمک کننده باشد. برای دیدن مطالب دیگر میتوانید به صفحه اخبار علمی و یا صفحه تحقیقات علمی مراجعه کنید. برای دیدن همه خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.

تبلیغات :

buy Neuralink