یافته‌های جدید ناسا از دریاچه‌های از بین رفته در مریخ خبر می‌دهد

10آزمایشگاه Curiosity ناسا به تازگی متوجه وجود صخره‌هایی رسوبی در منطقه‌ای با نام The Gale نیز شده است. دهانه‌های بزرگی از صخره‌ها که در این بخش‌ها دیده وجود دارد، در اعماق خود مملو از ماسه‌سنگ بوده و این یعنی در گذشته‌ای بسیار دور، حجم زیادی از آب در این مناطق وجود داشته است. این موضوع به […]

10آزمایشگاه Curiosity ناسا به تازگی متوجه وجود صخره‌هایی رسوبی در منطقه‌ای با نام The Gale نیز شده است. دهانه‌های بزرگی از صخره‌ها که در این بخش‌ها دیده وجود دارد، در اعماق خود مملو از ماسه‌سنگ بوده و این یعنی در گذشته‌ای بسیار دور، حجم زیادی از آب در این مناطق وجود داشته است. این موضوع به این تئوری که زمانی امکان زندگی بشر در مریخ میسر بوده و شرایط آب و هوایی به گونه‌ای نبوده که آب بخواهد یخ بزند نیز کمک زیادی کرده و حالا توجه بسیاری از دانشمندان به این موضوع جلب شده است. در واقع سوالی که پیرامون وجود آب در مریخ مطرح شده، مقدمه‌ای بر این سوال که آیا موجوداتی در سیاره سرخ زندگی می‌کرده‌اند یا نه می‌باشد.

یافته‌های Curiosity نتوانسته‌اند تا کنون امکان وجود زندگی در مریخ را در گذشته ثابت کنند، اما وجود سوپ بیولوژیکی (شرایط وجود آب و میکروب) در مریخ را ضروری تلفی کرده‌اند.

تبلیغات :

Neuralink Marketcap

تصویر جدید تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان راه شیری، بیش از نیم میلیارد ستاره را نشان می‌دهد

ایده‌ی وجود آب در سیاره مریخ، چیزیست که در سال‌های اخیر به شکلی قابل توجهی مطرح بوده اما نه به شکلی که ما آن در زمین می‌بینیم. بسیاری از فرضیه‌ها بر این باروند که احتمالا زمانی آب به صورت زیرسطحی در مریخ وجود داشته، و یا طی یک اتفاق از زیر زمین به سطح آن نشت کرده است. حتی برخی از دانشمندان معتقدند که اقیانوسی در گذشته در مریخ وجود داشته که به خاطر غلظت بالای نمک و شوری بیش از حد، امکان زندگی را برای هیچ جانداری میسر نمی‌کرده است. حالا که این اطلاعات جدید توسط ناسا منتشر شده‌اند، دانشمندان نگاه مساعدتری به ظهور زندگی در سیاره سرخ دارند.

جالب است بدانید که برخی از دانشمندان به دیدگاهی وسوسه‌انگیز در مورد وجود یک زندگی دیگر در جایی غیر از کره زمین نیز دامن زده‌اند چرا که طبق نظر آنها، آب می‌تواند زندگی‌بخش باشد و شگفتی‌های فراوانی را به همراه داشته باشد.