مقایسه انواع کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل

در این مقاله با عنوان مقایسه انواع کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل  به بررسی انواع مختلف کولر گازی و اسپلیت از نظر ظرفیت، کاربرد مناسب، مصرف برق و نحوه نصب هرکدام پرداخته شده است. در ادامه با توضیح موارد ذکر شده شما را در انتخاب بهترین کولر گازی و اسپلیت مناسب برای منزل یا […]

در این مقاله با عنوان مقایسه انواع کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل  به بررسی انواع مختلف کولر گازی و اسپلیت از نظر ظرفیت، کاربرد مناسب، مصرف برق و نحوه نصب هرکدام پرداخته شده است.

در ادامه با توضیح موارد ذکر شده شما را در انتخاب بهترین کولر گازی و اسپلیت مناسب برای منزل یا محل کار راهنمایی می‌نمائیم. لطفاً تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مقایسه کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل از نظر ظرفیت

برای خرید کولر گازی مناسب، باید از ظرفیت مورد نیاز برای سرمایش مطبوع محیط مورد استفاده اطلاع داشته باشیم. اگر ظرفیت کولر گازی پایین‌تر از مقدار لازم باشد، کولر برای خنک کردن محیط باید بطور مداوم و با دمای پایین‌تر فعالیت کند که این باعث کاهش طول عمر دستگاه و همچنین مصرف برق بیشتر می‌شود. علاوه بر این، جبران تلفات هوای خنک که به دلایل مختلفی مانند باز و بسته شدن درب محیط اتفاق می‌افتد در زمان بیشتری صورت می‌گیرد.

در مقابل اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ظرفیت مورد نیاز باشد، علاوه بر هزینه بیشتری که باید برای خرید کولر گازی پرداخت نمائیم، هزینه نصب و تعداد دفعات شارژ گاز دستگاه نیز افزایش یافته و درضمن به دلیل ابعاد بزرگتر به فضای بیشتری برای نصب نیاز خواهند داشت. در ادامه به مقایسه ظرفیت کولر گازی های دیواری، ایستاده و پرتابل می‌پردازیم.

  • کولر گازی دیواری: تولید در ظرفیت های (9000 12000 18000 24000 32000)
  • کولر گازی ایستاده: تولید در ظرفیت های (45000 60000 90000)
  • کولر گازی پرتابل: این مدل از کولر گازی ها معمولاً فقط با ظرفیت (12000 و 14000) تولید می‌شوند.

در جدول زیر می‌توانید برآورد تقربی ظرفیت کولر گازی ها نسبت به متراژ محیط در مناطق معتدل را مشاهده نمائید.

ظرفیت کولر گازیواحد های زیر پشت بامطبقات دیگر
9000حداکثر 12 مترحداکثر 15 متر
12000حداکثر 17 مترحداکثر 22 متر
18000حداکثر 25 مترحداکثر 35 متر
24000حداکثر 34 مترحداکثر 45 متر
32000حداکثر 45 مترحداکثر 64 متر
45000حداکثر 55 مترحداکثر 75 متر
60000حداکثر 75 مترحداکثر 100 متر
90000حداکثر 110 مترحداکثر 150 متر

مقایسه کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل از نظر نحوه نصب

یکی از مهمترین نکات برای انتخاب کولر گازی و اسپلیت مناسب، توجه به نحوه نصب دستگاه در محل مورد نظر است. در ادامه نحوه نصب هرکدام از انواع کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل را بررسی می‌نمائیم.

نصب کولر گازی دیواری

کولر گازی یا اسپلیت های دیواری بصورت دوتکه ساخته می‌شوند. یک یونیت به نام کندانسور بیرون از محیط و در فضای باز قرار می‌گیرد و یونیت دیگر که اواپراتور نام دارد، برای معتدل کردن و ایجاد هوای خنک داخل محیط نصب می‌گردد.
کندانسور یا یونیت خارجی کولر گازی که کمپرسور دستگاه نیز درون آن قرار دارد، روی پشت بام، تراس، دیوار نمای ساختمان و… نصب می‌شود. برای نصب کندانسور باید یک پایه ثابت تعبیه گردد تا از لرزش و تکان خوردن آن جلوگیری نماید. شکل و کارگذاشتن یک پایه مناسب برای یونیت خارجی کولر گازی نیز به مکان قرار گیری آن بستگی دارد. تصویر هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید چند نمونه نصب کندانسور در شرایط مختلف را نشان می‌دهد.

پنل داخلی یا اواپراتور کولر گازی دیواری، همانطور که از نامش پیداست روی دیوار نصب می‌گردد. اتصال یونیت خارجی و پنل داخلی کولر گازی بوسیله لوله های مسی باعث می‌شود که دستگاه امکان جابجایی راحتی نداشته باشد، به همین دلیل باید به انتخاب مکان مناسب برای نصب پنل داخلی کولر گازی دیواری نیز توجه داشت. لازم است بدانید که نصب پنل کولر گازی با فاصله 40 سانتیمتری از سقف، در عملکرد بهتر دستگاه تاثیر بسزایی دارد.

نصب کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده نیز مانند کولر گازی های دیواری بصورت دوتکه ساخته شده و نصب کندانسور آن که باید بیرون از محیط صورت گیرد، مشابه کولر گازی های دیواری انجام می‌شود و تفاوتی در نصب کندانسور این دو مدل کولر گازی وجود ندارد.

پنل داخلی کولر گازی های ایستاده، به دلیل ابعاد بزرگتر و ظرفیت بالاتری که نسبت به انواع دیگر کولر گازی ها دارند بصورت ایستاده در محیط قرار می‌گیرد. یونیت داخلی کولر گازی ایستاده بوسیله پایه های تعبیه شده زیر دستگاه ثابت مانده و نیازی به اتصال آن به دیوار یا کف محیط نمی‌باشد. اتصال کندانسور و اواپراتور کولر گازی های ایستاده مانند کولر گازی های دیواری با استفاده از لوله های مسی انجام می‌شود.

نصب کولر گازی پرتابل

کولر گازی های پرتابل بصورت یکپارچه تولید شده و تمامی قطعات اعم از کمپرسور، فن، کویل و… همگی در یک باکس قرار می‌گیرند. نصب کولر گازی های پرتابل نیازمند مهارت خاصی نمی‌باشد و پس از قرار گیری در محل مورد نظر با اتصال کابل دستگاه به پریز برق انجام می‌شود. سپس لازم است لوله ای که برای خروج گرمای محیط وجود دارد به دریچه ای در مجاورت کولر گازی پرتابل متصل شود تا گرمای جذب شده به خارج از محیط هدایت شود. کولر گازی های پرتابل معمولاً دارای چرخ بوده که این به جابجایی راحت‌تر آن کمک می‌کند.
لازم است بدانید که کولر گازی های پرتابل در دو مدل تک لوله‌ای و دولوله‌ای طراحی و ساخته می‌شوند. تک لوله ای ها قابلیت خارج کردن گرمای محیط و دولوله ای ها علاوه بر خارج کردن گرما، توانایی وارد کردن هوای تازه از فضای باز را نیز دارند.

مقایسه کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل از نظر کاربرد مناسب

بطور کلی به دلیل کاربرد، امکان نصب و شرایط آب و هوایی متفاوت در مناطق مختلف، کولر های گازی در انواع دیواری، ایستاده و پرتابل تولید می‌شوند تا مصرف کنندگان با توجه به ظرفیت، بودجه خرید و… کولر گازی و اسپلیت مناسب با شرایط محیط مورد نظر را انتخاب نمایند. در ادامه به بررسی کاربرد مناسب هرکدام از انواع کولر گازی های دیواری، ایستاده و پرتابل می‌پردازیم.

کاربرد مناسب کولر گازی دیواری

کولر گازی های دیواری به دلیل اشغال فضای کم، عملکرد آرام و کم صدا، توزیع مناسب هوای خنک در محیط، تنوع در طراحی و مدل های زیبای پنل داخلی، تولید در ظرفیت های مختلف و… بهترین گزینه برای استفاده در منازل مسکونی می‌باشند. امروزه اکثر کولر گازی های دیواری علاوه بر خنک نمودن فضای مورد استفاده، قابلیت گرمایش محیط را نیز دارند که این باعث عدم نیاز به خرید تجهیزات گرمایشی مکمل می‌شود. با توجه به مطالب ذکر شده، انتخاب کولر گازی دیواری برای منزل یک تصمیم هوشمندانه و اقتصادی است.

البته کولر گازی های دیواری رایج‌ترین مدل کولر گازی ها به شمار می‌روند و در بسیاری از اماکن دیگر مانند واحدهای تجاری و اداری نیز از کولر گازی دیواری استفاده می‌شود.

کاربرد مناسب کولر گازی ایستاده

با توجه به اینکه کولر گازی های ایستاده در ظرفیت های 45000 و بالاتر تولید شده و نسبت به انواع کولر گازی دیواری و پرتابل ابعاد بزرگتری دارند، بیشتر در مکان هایی مانند پاساژها، رستوران ها، سالن های نمایش، بانک ها و… که دارای متراژ بالا هستند استفاده می‌شوند. قدرت فن و پرتاب باد قوی کولر گازی ایستاده، امکان توزیع مناسب هوای خنک در سالن های بزرگ را فراهم می‌کند.

همچنین کولر گازی ایستاده می‌تواند اتلاف هوای خنک در مکان هایی مثل بانک و رستورانها که به دلیل باز و بسته شدن مکرر درب محل صورت می‌گیرد را بخوبی جبران نماید.

نکته: بانک ها و مکان هایی که از سالن با متراژ بالا برخوردار هستند، می‌توانند با نصب پرده هوا بالای درب ورودی از ورود هوا، ورود حشرات و اتلاف هوای سرد یا گرم محیط، در زمان باز شدن درب سالن جلوگیری نمایند.

کاربرد مناسب کولر گازی پرتابل

کولر گازی های پرتابل با توجه به یکپارچه بودن و ابعاد مناسب در مکان های زیادی قابل استفاده هستند. اما به دلیل اینکه معمولاً فقط در ظرفیت‌های 12000 و 14000 تولید می‌شوند، بهتر است از کولر گازی پرتابل برای تامین سرمایش اتاق هایی با متراژ حداکثر 25 متر (مانند اتاق خوابها و مغازه های کوچک) استفاده شود تا دستگاه بتواند عملکرد مناسبی را ارائه دهد. مثال: اتاق خواب‌ها و مغازه های کوچک.

برای بزرگنمایی کلیک کنید

در تصویر زیر نمونه هایی از قرارگیری کولر گازی های دیواری، ایستاده و پرتابل در محیط مناسب به همراه میانگین ابعاد آنها را مشاهده می‌کنید.

مقایسه کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل از نظر مصرف برق

بطور کلی انواع کولر گازی های دیواری، ایستاده و پرتابل از برق 220 ولت (برق تک فاز) بهره می‌گیرند. البته برخی از مدل های کولر گازی ایستاده نیازمند برق سه فاز هستند که طبیعتاً مصرف انرژی بیشتری نسبت به انواع دیگر خواهند داشت.

  • کولر گازی های دیواری در ظرفیت های مختلفی تولید می‌شوند و مصرف برق هرکدام بر اساس ظرفیت سرمایشی آنها متغیر است. ولی بطور معمول نسبت به کولر گازی های ایستاده مصرف برق کمتری دارند.
  • مصرف برق کولر گازی های ایستاده به دلیل ظرفیت بالاتر نسبت به کولر گازی های دیواری و پرتابل بالاتر است.
  • کولر گازی های پرتابل به دلیل ظرفیت پایین‌تر نسبت به انواع دیگر، مصرف برق خیلی کمتری دارند.

نتیجه گیری

برای انتخاب کولر گازی مناسب، توجه به پارامترهایی مانند ظرفیت، ابعاد محل مورد نظر، مصرف برق، نحوه نصب و… حائز اهمیت است که در این مقاله سعی کردیم به توضیح این موارد بپردازیم و با مقایسه انواع کولر گازی های دیواری، ایستاده و پرتابل از نقطه نظرهای ذکر شده، شما عزیزان را در انتخاب بهترین کولر گازی مناسب برای منزل یا محل کار راهنمایی نمائیم.

از جمله نکات مهمی که برای انتخاب کولر گازی و اسپلیت باید حتماً درنظر گرفته شود، توجه به برند سازنده و همچنین خرید از فروشنده‌ی معتبر است. درنظر داشته باشید که با خرید کالای غیر اصل از فروشگاه‌های نامعتبر هیچگونه خدمات پس از فروش و گارانتی به محصول خریداری شده تعلق نمی‌گیرد. لازم به ذکر است که مطمعناً کالاهای فیک و غیر اصل نمی‌توانند عملکرد مناسبی را ارائه دهند.

                      دمـاتجهیــز؛ بهترین قیمت ها و برند های تجهیزات  تأسیسات ساختمان

فروشگاه معتبر

مجموعه تخصصی دماتجهیز (اولین و معتبرترین مرجع خرید تجهیزات تأسیسات ساختمان و کلیه دستگاه های تهویه مطبوع از سال 1383 و دارای 3 جواز کسب معتبر) تمامی محصولات را با تضمین اصل بودن کالا، خدمات پس از فروش و گارانتی قابل اطمینان ارائه می‌نماید. شما می‌توانید برای مشاهده انواع و برندها، اطلاع از قیمت به روز تمامی محصولات و خرید انواع کولر گازی دیواری، ایستاده و پرتابل به سایت این مجموعه به آدرس: DAMATAJHIZ.COM مراجعه فرمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره گیری تلفن: 88822550 -021 از کارشناسان شرکت مهندسی و تولیدی دماتجهیز مشاوره دریافت نمائید.