اخبار شرکت‌هاسیستم عامل‌هاویژه

آیا سیستم‌عامل ویندوز نیز به صورت متن‌باز عرضه می‌شود؟

شاید صحبت در مورد اینکه سیستم‌عامل ویندوز نیز به صورت متن‌باز عرضه شود، کمی تعجب‌برانگیز و یا حتی غیرممکن به نظر برسد، اما اطلاعاتی رسمی منتشر شده که نشان می‌دهد مایکروسافت، پیش از هر فرد دیگری به فکر این موضوع بوده و قصد دارد تا در این زمینه نیز خبرساز باشد!

با توجه به صحبت‌هایی که مدیر فنی شرکت مایکروسافت، آقای Mark Russinovich در کنفرانس ChefCon و در شهر Santa Clara که این هفته برگزار شده بود اعلام کرده است، احتمالا در آینده با نسخه‌ای متن باز از ویندوز روبه‌رو باشیم. این مدیر ارشد در پاسخ به سوال یکی از حضار در مورد متن‌باز شدن ویندوز، اعلام کرد که شما با مایکروسافت جدیدی روبه‌رو هستید، هر موضوعی در مورد اینکه مایکروسافت سیستم‌عامل خود را به صورت متن‌باز عرضه خواهد کرد یا نه، می‌تواند در آینده به حقیقت تبدیل شود و آینده‌ای با نسخه‌ی متن‌باز ویندوز، دور از انتظار نخواهد بود!

چند سال پیش نیز چنین چیزی از سوی Mark Russinovich اعلام شده بود ولی آن‌موقع، بیل گیتس هنوز مدیرعامل اجرایی مایکروسافت بود و شاید همین موضوع، یکی از دلایل متن‌باز عرضه نشدن ویندوز باشد. به هر حال، هر چیزی که در فیلم‌های علمی-تخیلی می‌بینیم نیز روزی به حقیقت تبدیل می‌شود.

البته عرضه‌ی ویندوز به صورت متن‌باز دو حالت کلی را پیش روی مایکروسافت قرار می‌دهد. در حالت اول، باید تمامی کدهای نوشته شده از این سیستم‌عامل در اختیاران تمامی افراد قرار گیرد تا بتوانند آ را ویرایش نمایند، که این موضوع سیاست‌های مایکروسافت را طی این سال‌ها زیر سوال می‌برد. چرا که در آن حالت، باید تمامی کدهای نوشته شده برای مرورگری همچون Internet Explorer نیز در اختیار افراد قرار گیرد. در حالت دوم، مایکروسافت می‌تواند با فروش لایسنس خود می‌تواند سودی در حدود 4 میلیارد دلار در هر فصل از سال داشته باشد که رقمی خیره‌کننده بوده و شاید همین موضوع، مایکروسافت را به فکر متن‌باز کردن ویندوز، وادار کند. البته باید دید که این کمپانی آمریکایی، تا چه اندازه به کاربران اجازه می‌دهد که کدها را تغییر دهند و امکان ویرایش، تا چه اندازه‌ای وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر، مایکروسافت قصد دارد تا هر آنچه را که کاربران می‌خواهند، در ویندوز 10 قرار دهد. به این منظور، قسمت‌هایی مختلف در وب‌سایت این شرکت تحت عنوان “پیشنهادات ویندوز 10، “پیشنهادات ایکس‌باکس” و “پیشنهادات فضای وان‌درایو” قرار داده شده اند تا کاربران، درخواست‌ها و پیشنهادات خود را مطرح نمایند.

به همین جهت،هزاران نفر از کاربران ایرانی برای قرار دادن تقویم فارسی در ویندوز 10، درخواست‌های زیادی را برای مایکروسافت فرستاده‌اند و مایکروسافت نیز این موضوع را قبول کرده است که بسیار جالب بوده و از نسخه‌ی بعدی ویندوز، کاربران ایرانی می‌توانند تقویم فارسی را در ویندوز خود داشته باشند!

persian-calendar-reader-suggestion-100577333-large

بدون شک مایکروسافت گروهی خبره را در برای افزودن ویژگی‌های لازم به ویندوز 10 به کار گرفته تا نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل این شرکت، همان محصولی باشد که همه به دنبال آن هستند. البته طبیعیست که این کمپانی نمی‌تواند به همه‌ی درخواست‌ها پاسخ دهد، اما تا جایی که ممکن باشد، به درخواست‌ها و پیشنهادات رسیدگی می‌شود. به عنوان مثال یکی از بهترین پیشنهادات در مورد ایکس‌باکس نیز اضافه کردن قابلیت اجرای بازی‌های قدیمی‌تر Xbox 360 می‌باشد که این موضوع، فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

به هر شکل، مایکروسافت درآمد بسیار زیادی از عرضه‌ی سیستم‌عامل خود دارد و حتی در سال‌های اخیر، پایش را از مرز ویندوز بالاتر گذشته و در هر صنعتی، ردی از این کمپانی آمریکایی دیده می‌شود. هم‌اکنون مایکروسافت با ارائه‌ی سرویس‌هایی متعدد که این روزها از ویندوز نیز مهم‌تر شده‌اند، به درآمدی خوبی رسیده و حتی فروش نسخه‌های ویژه از سرویس‌های این شرکت همچون OneDrive و Office 365، سبب شده تا سود سالانه‌ی مایکروسافت، افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

با این تفاسیر، شما چه فکر می‌کنید؟ آیا ویندوز نیز به صورت متن‌باز عرضه می‌شود؟

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا