تازه های تکنولوژی

بیش از 8400 عکس از ماموریت‌های فضایی ناسا در ماه، با کیفیتی بالا روی فلیکر قرار گرفت

همیشه تصاویری که ناسا از ماموریت‌های فضایی خود منتشر می‌کند، برای افرادی که حتی علاقه‌ی چندانی به این حوزه ندارند، بسیار جذاب است. شاید شما هم پیش از این عکس‌هایی که ناسا از ماموریت آپولون را منتشر کرده بود، دیده باشید؛ اما مطمئن هستیم که تاکنون چیزی مشابه با آنچه که به تازگی ناسا منتشر کرده، ندیده‌اید!

اخیرا ناسا بیش از 8400 عکس مختلف از ماموریت‌هایی فضایی در سیاره‌ی ماه را با کیفیتی بسیار بالا (با دقت 1800 نقطه‌دراینچ – DPI) بر روی شبکه‌اجتماعی محبوب فلیکر قرار داده است. این‌طور که به نظر می‌رسد، ناسا تنها دانشمندان خود را برای تحقیق و مطالعه به فضا نفرستاده و همه‌ی آنها را به دوربین‌های باکیفیت Hasselblad نیز مجهز کرده است. عکس‌هایی که پیش از این منتشر شده بودند و همه‌ی ما طی سال‌های گذشته دیده بودیم، کیفیت چندان بالایی نداشتند؛ اما تصاویر جدیدی که حالا ناسا منتشر کرده، بسیار باکیفیت بوده و همین موضوع در کنار تعداد بالای آنها، توجه افراد مختلف را به خود جلب کرده است. به لطف تعدادی از کاربران، حالا یک گالری عظیم از ماموریت‌های فضایی ناسا در کره‌ی ماه با رزولوشن بالا در شبکه‌ی فلیکر بارگزاری و در دسترس تمامی علاقه‌مندان قرار گرفته است.

21042845553_d81fb2cf33_o.0

طبق صحبت‌هایی که آقای Kipp Teague، فردی که پروژه‌ی معروف Apollo Archive را راه‌اندازی کرده، با The Planetary Society داشته، انجام چنین کاری بسیار طاقت‌‌فرسا و زمان‌بر بوده که البته این موضوع جای تعجب نیز ندارد.

وی در این مورد اینگونه توضیح داده:


“حدود سال 2004 بود که مرکز فضایی جانسون مجددا تصاویری که توسط دوربین هاسلبلاد آپولون تهیه شده بود را اسکن کرد و من و Eric Jones، عکس‌های TIFF (غیرفشرده و با رزولوشن بالا) از این ماموریت را بر روی دیسک‌های DVD دریافت کردیم. ما این تصاویر را برای قرار دادن در وب‌سایت خود می‌خواستیم و به همین منظور، مجبور بودیم کمی در ساختار و رنگ‌بندی آنها دست برده و علاوه بر آن، رزولوشن آن را تا 1000 نقطه‌دراینچ کاهش دهیم.”

21693513481_0b4c242c38_o.0

از آنجایی که تعداد و رزولوشن این تصاویر بسیار زیاد بود، Teague سعی کرد تا تمامی این عکس‌ها را در قالب مجلات مختلفی، در وب‌سایت فلیکر آپلود کند و حالا نتیجه‌ی این کار، نیازی به توضیحی ندارد و خود بیانگر همه چیز است.

دوربین‌های هاسلبلاد به خاطر توانایی بالایی که در ثبت دقیق جزئیات دارند، معروف شده‌اند. همچنین این دوربین‌ها با نام “medium format” شناخته می‌شوند و این یعنی فیلمی که در این دوربین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، سه تا چهار برابر بزرگ‌تر از دوربین‌های 35 میلی‌متری معمول بوده و همین موضوع، یکی از اصلی‌ترین دلایل این تاخیر طولانی در انتشار تصاویر به حساب می‌آید. به خوبی می‌توان منافذ لباس فضانوردان، جزئیات صخره‌های موجود در سیاره ماه و لکه‌های سوخت را در این تصاویر مشاهده کرد .

اما خبری که شاید بتواند شما را بسیار بیشتر از این خوشحال کند، این است که ناسا، قصد دارد تصاویر بیشتری از ماموریت‌های فضایی خود را منتشر سازد. با این‌که در این مجموعه عظیم، تصاویر بسیاری از ماموریت‌ها دیده می‌شود، هنوز عکس‌های ماموریت‌های آپولون 7، 8، 9، 10 و 13 در اختیار علاقه‌مندان قرار نگرفته است. طبق‌ صحبت‌های Teague، برای مشاهده‌ی این عکس‌ها باید کمی صبر کنیم، اما این‌بار نه به اندازه‌ی انتشار این مجموعه‌ی بزرگ از تصاویر.

ما اینجا تنها چند عکس از میان این مجموعه‌ی 8400 عکسی قرار داده‌ایم و برای مشاهده‌ی تمامی عکس‌ها، باید به وب‌سایت فلیکر مراجعه نمایید.

21081903233_debf0ccce1_o.0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا