8 قدم مهم برای نگهداری بهتر از موتور خودرو و افزایش کارایی آن

نگهداری بهتر از موتور خودرو و افزایش کارایی آن  یکی از اولین و مهم­ترین اقدامات اساسی برای داشتن وسیله نقلیه با کیفیت است. موتور ماشین یکی از جالب‌ترین اختراعات بشری است که باعث ایجاد تغییر و تحولات اساسی در زندگی آدم‌ها گردیده است. در واقع موتور خودرو قلب خودروی شماست که دارای قطعات مختلفی می‌باشد […]

نگهداری بهتر از موتور خودرو و افزایش کارایی آن  یکی از اولین و مهم­ترین اقدامات اساسی برای داشتن وسیله نقلیه با کیفیت است. موتور ماشین یکی از جالب‌ترین اختراعات بشری است که باعث ایجاد تغییر و تحولات اساسی در زندگی آدم‌ها گردیده است. در واقع موتور خودرو قلب خودروی شماست که دارای قطعات مختلفی می‌باشد که صحیح کار کردن تمامی این قطعات در کنار هم منجر به عملکرد و بازدهی خوب موتور می‌گردد. از طرفی دیگر کوچک‌ترین خرابی در هر کدام از این قطعات می‌تواند منجر به خرابی دیگر قطعات آن گردد.

جهت داشتن خودرویی سالم با طول عمر بالا و جلوگیری از به هزینه افتادن آن لازم است رعایت یک سری از نکات و بررسی‌های فنی را مد نظر قرار دهیم تا با هزینه‌های کم‌تر بتوانیم از وارد شدن هزینه‌ها و خسارت‌های گزاف به خودرو پیشگیری نماییم. به همین منظور در این مقاله توجه شما را به مهم‌ترین و کلیدی‌ترین موارد جهت نگه‌داری هرچه بیشتر از موتور خودرو جلب می‌نماییم.

با این که تمام مالکان خودرو از اهمیت آن باخبر هستند اما اغلب مردم در مراقبت از موتور خودروهای شان تنبلی کرده و حتی گاهی اقداماتی غیرضروری را انجام می دهند که نه تنها به عملکرد خودرو کمک نمی کند بلکه منجر به آسیب رساندن به آن هم خواهند شد. لازم به ذکر است که نگهداری بهتر موتور علاوه بر طول عمر آن، موجب کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌ها و کاهش آثار مخرب زیست محیطی، پایداری خودرو، افزایش راحتی سرنشینان و افزایش سطح ایمنی و امنیت خودرو نیز می‌گردد.

  1. تعویض روغن موتور

تعویض به موقع و دوره‌ای روغن موتور در عملکرد قطعات متحرک خودرو و بالا بردن راندمان موتورها تاثیر بسزایی دارد. روغن موتر خود را طبق توصیه سازنده خودرو تعویض نمایید. بهترین معیار همان کیلومتر خودرو و در نظر گرفتن شرایط کارکرد موتور است. همچنین در نظر داشته باشید که رنگ و میزان چسبندگی روغن موتوراصلا ملاک دقیقی نبوده و سیاه نبودن رنگ روغن موتور، دلیلی بر داشتن خواص اولیه آن نخواهد بود. ارتفاع سطح روغن موتور نیز باید هر هفته یک بار چک گردد، این کار را در زمانی که درجه حرارت موتور عادی است انجام دهید.

طبق توصیه کارشناسان خودرو، اولین تعویض روغن موتور بهتر است در 2500 کیلومتر انجام گردد. البته بسته به مدل خودرو این میزان می‌تواند متغیر باشد، مثلا در خودروهای با کیفیت بالاتر، تا کیلومترها نیاز به تعویض روغن موتور نمی‌باشد و بالعکس.

  1. تعویض فیلتر روغن موتور

تمیز و سالم بودن فیلتر روغن باعث کاهش مصرف سوخت و کارکرد بهتر موتور خودرو می‌گردد. بنابراین با هر بار تعویض روغن، فیلتر روغن را هم عوض نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که جهت سفت کردن فیلتر روغن از آچار استفاده نکنید و این کار را با کمک دست انجام دهید، چرا که سفت کردن بیش از حد فیلتر به ایجاد روغن ریزی در اطراف آن منجر می گردد. جهت تعویض روغن موتور و فیلتر به صورت صحیح حتما از کارشناسان مربوطه و افراد خبره در این حوزه کمک بگیرید.

  1. تعویض فیلتر هوا

در کل روغن و فیلتر روغن و فیلتر هوا بهتر است که در هر 5000 کیلومتر تعویض گردد. تعویض فیلتر هوا به شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد. به عنوان مثال در شهرهایی با گرد و غبار بالا باید فیلتر هوای خودرو زودتر از دیگر شهرها با شرایط عادی تعویض گردد. زمان پیشنهادی کارشناسان به این منظور بین هر 5 تا 10 هزار کیلومتر کارکرد می‌باشد. همچنین طبق نظر کارشناسان مربوطه، به هیچ عنوان خودتان اقدام به تمیز کردن فیلتر هوا نکنید چرا که ذرات موجود در آن سرطان‌زا است. در نتیجه این کار باید توسط افراد خبره در این کار که دارای ماسک و دستکش‌های مخصوص می ‌باشند صورت گیرد.

  1. تعویض شمع خودرو

سعی کنید پس از هر 20 یا 30 هزار کیلومتر رانندگی، شمع خودروی خود را تعویض نمایید، چرا که شمع خودرو به دلیل استفاده زیاد و تحمل گرمای زیاد ایجاد شده از جریان الکتریسیته، منجر به آسیب می‌گردد و نوک شمع دچار خوردگی می‌شود و همینطور به مرور در تولید کردن جرقه دچار اختلال می‌گردد که در نهایت منجر به ناقص کار کردن موتور و فشار آمدن به آن و افزایش مصرف سوخت می‌گردد.

  1. باتری خودرو

باتری­های اتومبیل به منظور روشن کردن موتور طراحی شده اند . یک باتری خوب در صورت نگهداری مناسب حدود 1.5 سال می تواند کار کند . سن یک باتری وابسته به ریزش مواد فعال صفحات آن در اثر انقباض و انبساط این صفحات که در طول فرآیند شارژ و شارژ اتفاق می­افتد، می‌باشد . حتما برای تعویض باتری خودرو به دفترچه راهنما خودروی خود مراجعه نمایید و در صورتی که اطلاعات و مهارت کافی ندارید بهتر است دست به آچار نشوید و از تعمیرکار ماهر برای تعویض باتری ماشین استفاده کنید. همچنین از خرید باتری با آمپر بالاتر جلوگیری گردد چرا که باعث آسیب به قطعات برقی خودرو می گردد.

  1. تعویض تسمه تایم 

بهتر است که تسمه تایم خودرو در هر 60000 کیلومتر تعویض نمایید. بهترین تسمه تایم برای هر خودرو نمونه معرفی شده توسط کارخانه تولید کننده هر مدل از خودرو می‌باشد چرا که از مشخصات فنی تایید شده بهتری برخوردارند. برخی از خودروهای مدل بالا به جای تسمه تایم، زنجیر تایم دارند که تا 150000 کیلومتری هم نیاز به تعویض ندارند. نکات لازم برای تعویض تسمه تایم را در این مطلب بیشتر مطالعه کنید.

  1. دینام خودرو

لازم است بدانید که نیروی الکتریکی مورد نیاز موتور از دینام تهیه می‌گردد. . این قطعه بسته به نوع موتور و حجم آن و همچنین وجود قطعاتی که با برق کار می‌کنند، دارای انواع مختلفی می‌باشد و ولتاژهای گوناگونی تولید می‌کنند. هرچقدر مصرف برق‌ درخودرو بیشتر باشد باید از دینامی استفاده کرد که توان تولید برق بالاتری داشته باشد. در نظر داشته باشید که در فصل تابستان و هنگام استفاده از کولر خودرو، دینام دائم در حال کار و تولید برق است که در این شرایط احتمال خرابی آن نیز بیشتر می‌شود.

قطعات مصرفی داخل دینام مانند زغال، آفتامات دینام (که وظیفه تنظیم‌کردن برق را به عهده دارد) و سیم‌پیچ داخلی به مرور زمان خراب می‌شود که در این حالت دینام دیگر نمی‌تواند برق مورد نیاز خودرو را تامین کرده و ادامه فعالیت خودرو را با مشکل مواجه خواهد شد. تعویض دینام توسط باتریساز انجام می‌گردد؛ حتما بر اساس آمپر مورد نیاز اتومبیل و قطعاتی که مصرف‌کننده برق هستند دینام مورد نیاز خودروی خود را تهیه نمایید.

  1. وجود آب کافی در رادیاتور

گرمای بیش از حد به راحتی موتور خودرو را دچار آسیب می‌گرداند. بنابراین همواره از وجود آب کافی درسیستم خنک کننده پیشرانه یعنی رادیاتور اطمینان حاصل نمایید و در صورت عدم وجود نشتی در کل مجموعه پس از طی کردن هر ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر اقدام به بازدید آن کنید. همچنین وجود ضدیخ حتی در فصل تابستان نیز مفید است زیرا همانطور که در زمستان ازانجماد مایع درون رادیاتور جلوگیری می نماید، در فصل گرما هم دمای جوشش آن را بالا می برد، مایع درون رادیاتور را هر دو سال یک بار به طور کامل تعویض کرده و به تمیزکردن و رسوب زدایی رادیاتور اقدام نمایید.

سخن پایانی

نگهداری از موتور خودرو چندان کار سختی نیست، فقط نیاز به گذاشتن اندکی زمان و حوصله دارد. همانطور که می­دانید با توجه به افزایش زیاد قیمت ماشین، بهتر است که به این مقوله بیش از پیش توجه نمایید تا از هزینه‌های گزاف آن پیشگیری نمایید.