فیلتر روغن جرثقیل چه زمانی باید تعویض شود؟

قطعات هیدرولیک در همه صنایع جزو قطعات گران‌قیمت و باارزش هستند. خرابی هر کدام از قطعات هیدرولیک باعث از کار افتادن سیستم هیدرولیک و در بسیاری از موارد از کار افتادن بلند مدت ماشین  می‌شود. امروزه حفاظت از سیستم و قطعات هیدرولیک جزو اولویت اصلی سازنده‌های دستگاه و صاحبان دستگاه‌ها است. یکی از روش‌های افزایش […]

قطعات هیدرولیک در همه صنایع جزو قطعات گران‌قیمت و باارزش هستند. خرابی هر کدام از قطعات هیدرولیک باعث از کار افتادن سیستم هیدرولیک و در بسیاری از موارد از کار افتادن بلند مدت ماشین  می‌شود. امروزه حفاظت از سیستم و قطعات هیدرولیک جزو اولویت اصلی سازنده‌های دستگاه و صاحبان دستگاه‌ها است. یکی از روش‌های افزایش طول عمر قطعات، حفاظت از سیال و قطعات هیدرولیک در برابر ناخالصی‌هاست. فیلتر‌های هیدرولیک که در نقاط مختلف سیستم هیدرولیک نصب می‌شوند عهده‌دار این وظیفه هستند. در ادامه این مقاله در مورد نقش فیلترینگ و اهمیت آن، انواع فیلتر هیدرولیک و نقاط مختلف نصب آن در سیستم هیدرولیک صحبت خواهیم کرد. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا از فیلتر روغن در سیستم هیدرولیک جرثقیل استفاده می‌شود؟

جرثقیل‌ها را می توان در نقاط مختلفی از منطق صنعتی، شهر و هر جا که ساختمان نیمه کاره ای وجود داشته باشد در حال کار مشاهده کرد. در واقع از این بالابرها برای بلند کردن و جابه‌جا کردن اجسام سنگین استفاده می شود. جرثقیل ها معمولا در مناطق پر از آلودگی و گرد و خاک فعالیت می کنند به همین دلیل باید در فواصل زمانی مشخص، فیلتر روغن آنها تعویض شود.  برای مثال مقدار کمی از گرد و‌ غبار باعث می شود که سیستم هیدرولیک و همچتین موتور دستگاه آسیب ببیند و کارایی سابق را نداشته باشد. با توجه به این توضیحات فیلتر با تصفیه روغن ذرات ناخالص مانع از ورود آلودگی به سیستم می‌شوند. استفاده از سیستم فیلترینگ تا این حد اهمیت دارد که صاحبان دستگاه‌ها و ماشین‌آلات در هنگام خرید یونیت هیدرولیک هزینه بسیار بالایی را برای قطعات فیلتر روغن پرداخت می‌کنند تا سیستم هیدرولیک عمر طولانی داشته باشد.

اهمیت تعویض فیلتر روغن جرثقیل چیست؟

جرثقیل هم مانند بسیاری از ماشین های دیگر به تعویض فیلتر روغن در زمان های مشخصی نیاز دارد. برای مثال یک فیلتر کهنه و قدیمی می تواند به قطعات سیستم هیدرولیک از جمله: پمپ هیدرولیک، شیرآلات کنترلی، جک ها و هیدروموتورها و کلیه قطعاتی که به طور مستقیم با سیال هیدرولیک در تماس اند آسیب برساند.

افراد بسیاری میتوانند به راحتی اقدام به تعویض و تعمیر فیلتر روغن هیدرولیک جرثقیل یا ماشین های سنگین کنند. اما اگر شما علم کافی درباره تعویض فیلتر روغن را ندارید نگران نباشید. برای تعویض فیلتر روغن جرثقیل فقط کافی است به مراکز رسیدگی و خدمات ماشین آلات سنگین مراجعه کنید.

اهمیت انتخاب فیلتر مناسب برای جرثقیل چیست؟

فیلترهای جرثقیل، گرد و غبار، آلودگی و سایر آلاینده های دیگر را از هوا پاک کرده و از ورود این اجزای مضر به دستگاه شما جلوگیری می کنند. به همین دلیل باید فیلتر جرثقیل را در مقابل این آلاینده ها به منظور جلوگیری از خرابی آن محافظت کنید؛ این کار تنها در صورتی امکان پذیر است که بر طبق جداول زمانی نگهداری (که از طرف شرکت تولیدکننده  توصیه شده) به طور مرتب فیلتر و صافی روغن دستگاه را عوض کنید.

آشنایی با انواع فیلترهای موجود در جرثقیل و ماشین آلات سنگین

ذرات تحریک کننده و خطرناک می توانند به سرنشینان وسیله نقلیه و همچنین به موتور آسیب برسانند. ناخالصی های موجود در روغن می توانند (با گذشت زمان) به سیستم موتور بزنند.  مواد آلی موجود در سوخت نیز مضر هستند. وظیفه تمیز نگه داشتن هوا و سیال جرثقیل  بر عهده این چهار فیلتر است: فیلتر هوای موتور، فیلتر هوای کابین، فیلتر روغن و فیلتر سوخت، این قطعات با هم برای محافظت از قسمت‌های مهم وسیله نقلیه  در برابر آسیب کار می کنند به همین دلیل، فراموش کردن تعویض  یا غفلت از آنها می تواند آسیب جدی به ماشین وارد کند.

مدل‌های مختلف فیلتر روغن با توجه نوع کاربر نصب می‌شوند. برای انتخاب فیلتر به نکات زیر توجه کنید:

  • جداسازی ابعاد ذرات ناخالص در سیال
  • حجم جداسازی ناخالصی

در یک تقسیم‌بندی کلی فیلتر خط مکش در ابتدای سیستم، فیلتر خط برگشت در انتهای سیستم و فیلتر خط فشار در میان راه سیال جزو اصلی‌ترین مدل‌های فیلتر هیدرولیک هستند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

صافی خط مکش؛ فیلتری برای جداسازی ذرات بزرگ

در یک یونیت هیدرولیک، پمپ هیدرولیک سیال را از تانک مکش می‌کند و به سمت سیستم هدایت می‌کند. فیلتر مکش هیدرولیک به عنوان یک فیلتر با سایز مش بزرگ و قابلیت جداسازی ذرات بزرگ، اغلب برای حفاظت  از پمپ‌ها در برابر  ناخالص استفاده می‌شود. فیلتر مکش هیدرولیک به حذف ذرات بزرگ کمک کرده و روغن را به طور مداوم تمیز می کند و مانع از ورود ذرات از طریق پمپ هیدرولیک می‌شود.  عملکرد هر فیلتر هیدرولیک با راندمان حذف آلودگی آن اندازه‌گیری می‌شود.

فیلتر برگشت هیدرولیک لازمه تمامی سیستم‌های هیدرولیک

وقتی سیال هیدرولیک کار خود را در مسیر هیدرولیک به پایان رساند، در نهایت باید دوباره وارد مخزن هیدرولیک شود. در اغلب سیستم‌های هیدرولیک در محل بازگشت سیال به مخزن یک فیلتر قرار می‌دهند تا روغن هیدرولیک تمیز وارد مخزن شود. فیلترهای خط برگشت در سیستم‌هایی که به منظور ته‌نشین نمودن آلودگی‌ها، ذرات سایز بزرگ ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. از فیلترهای خط برگشت برای سیستم‌های دقیق با لقی‌های بسیار کم و پمپ‌های هیدرولیک با بازدهی بالا نیز استفاده می‌شود.

فیلتر هیدرولیک فشار قوی

فیلتر فشار قوی در خطوط اصلی و پرفشار سیستم هیدرولیک نصب می‌شود. در سیستم‌های پیشرفه هیدرولیکی که از شیرآلات حساس هیدرولیک نظیر شیر پرپورشنال و شیر برقی هیدرولیک گران‌قیمت با دقت بالا و همچنین  جک‌های هیدرولیک حساس استفاده شده برای جلوگیری از ورود کوچکترین آلودگی به سیستم هیدرولیک، این فیلتر بهترین گزینه است. این فیلتر بعد از پمپ هیدرولیک و سر راه ورود سیال به شیر و جم نصب می‌شود. در این خطوط فشار بالایی وجود دارد و فیلتر باید تحمل فشار بالایی را داشته باشد، به همین خاطر به آن فیلتر خط فشار نیز گفته می‌شود.

قیمت فیلتر هیدرولیک ماشین‌آلات چقدر است؟

قیمت هیدرولیک وابسته به سایز مِش و تحمل فشار آن است. فیلتر خط مکش فشار بسیار کمی را تحمل کرده و ذرات درشت را جدا می‌کند. این فیلتر سایز مش بزرگی داشته و مسلما قیمت بسیار پایینی دارد و بهتر است در دوره‌های کوتاه کاری تعویض شوند. اگر یک یونیت هیدرولیک دست دوم خریداری کردید به سرعت نسبت به تعویض فیلتر مکش آن اقدام کنید. فیلتر خط برگشت، باید فشار خط برگشت را تحمل کند و ذرات سایز متوسط را جداسازی می‌کند و قیمت آن کمی از فیلتر مکش بالاتر است. فیلتر خط فشار به عنوان یک فیلتر فشار قوی در سیستم هیدرولیک مطرح است و توانایی جداسازی کوچکترین ذرات را دارد  و از قیمت بالایی برخوردار است. با توجه به قیمت فیلتر هیدرولیک نتیجه‌گیری می‌شود که کلیه سیستم‌های هیدرولیک باید فیلتر مکش باشند. سیستم‌های هیدرولیک با کیفیت  فیلتر خط برگشت دارند و سیستم‌های پیشرفته و حساس هیدرولیکی از فیلتر خط فشار استفاده می‌کنند.

فیلتر هیدرولیک جرثقیل را از کجا بخریم؟ هیدشاپ فروشگاه لوازم جانبی هیدرولیک

در این مقاله با اهمیت استفاده از فیلتر در سیستم هیدرولیک ماشین‌آلات و دستگاه‌ها و همچنین انواع فیلتر روغن هیدرولیک و محل نصب آن آشنا شدیم. فروشگاه هیدرولیک هیدشاپ با سال‌ها تجربه در زمینه ساخت و اجرای پروژه‌های هیدرولیکی، آماده پاسخگویی به سوالات فنی برای انتخاب و نصب فیلترهای سیستم هیدرولیک است. همچنین در بخش فروشگاه هیدرولیک هیدشاپ می‌توانید ویژگی‌ها، مزایا و معایب فیلترهای مختلف هیدرولیک را باهم مقایسه کنید و از قیمت دقیق و به روز کالا مطمئن شوید و خرید کنید. تضمین قیمت و اصالت کالا ضمانت خرید شما است.

برای آگاهی از قیمت فیلترهای مختلف همکاران فروش آماده پاسخگویی با شما هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرویس و شارژ آکومولاتور از طریق وبسایت فروشگاه هیدرولیک هیدشاپ به آدرسhydshop.ir  و شماره تلفن 021-77737189  اقدام کنید.

تبلیغات :

buy Neuralink