ثبت بزرگترین مریخ لرزه توسط سطح نشین اینسایت

سطح نشین اینسایت که از سال ۲۰۱۸ تاکنون بر روی سطح مریخ قرار دارد یکی از بزرگترین مریخ لرزه ها را ثبت کرد. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ثبت طولانی ترین و بزرگترین مریخ لرزه توسط اینسایت در چند روز اخیر انجام شد. این مریخ لرزه ۴.۲ ریشتری حدود یک ساعت و […]

سطح نشین اینسایت که از سال ۲۰۱۸ تاکنون بر روی سطح مریخ قرار دارد یکی از بزرگترین مریخ لرزه ها را ثبت کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ثبت طولانی ترین و بزرگترین مریخ لرزه توسط اینسایت در چند روز اخیر انجام شد. این مریخ لرزه ۴.۲ ریشتری حدود یک ساعت و نیم طول کشید. سطح نشین اینسایت از زمان اقامت خود تا کنون این بزرگترین مریخ لرزه ای بود که ثبت کرده است.

 با وجود اینکه چنین مریخ لرزه ای اگر در زمین اتفاق بیفتد بسیار سبک در نظر گرفته می شود اما در مریخ به عنوان بزرگترین لرزه ثبت شده است. این سومین لرزه بزرگ است که توسط اینسایت طی یک ماه اخیر ثبت شده است. هنوز مشخص نیست مریخ لرزه های دیگری داشته که توسط اینسایت ثبت نشده باشد یا خیر. اما به نظر می رسد این سطح نشین توانسته تمامی مریخ لرزه های ایجاد شده را ثبت کند.

 سطح نشین اینسایت در سال ۲۰۱۸ توسط ناسا و با هدف ثبت و بررسی امواج لرزه ای روی سطح مریخ به این سیاره فرستاده شد. این سطح نشین می تواند امواج عبوری از پوسته، گوشته و هسته مریخ را ثبت و بررسی کند تا از طریق آن دانشمندان امکان بررسی اعماق این سیاره را در اختیار داشته باشند.

انرژی مورد نظر برای سطح نشین اینسایت از طریق خورشید تامین می شود. در اوایل سال میلادی نیز به دلیل مدار مریخ سطحنشین از انرژی خورشید دور شد  و تنها توانست با کمک گرم‌کن های خود شارژ شود. صفحات خورشیدی قرار گرفته روی این سطح نشین توسط لایه ای از گرد و غبار پوشانده شده بود. اما مهندسان ناسا توانستند به روش های مختلف این صفحات خورشیدی را پاک کنند و این سطح نشین مجدداً به فعالیت خود ادامه دهد. هم اکنون محققان با استفاده از اطلاعاتی که اینسایت در اختیار آنها قرار می دهد تلاش دارند تا منشأ مریخ لرزه ها و بزرگی آن ها را کشف کنند.

تبلیغات :

buy Neuralink