تازه های تکنولوژی

جایگزینی سخت افزار و نرم افزارهای خارجی در چین با نمونه‌های ساخت داخل

دولت چین پیش از این طرحی را به تصویب رسانده بود که در آن تمامی شرکت‌های دولتی و عمومی موظف هستند تا تمامی نرم افزارها و سخت افزارهای داخلی خود را با نمونه‌های ساخت چین جایگزین کنند. این طرح که 2-5-3 نام دارد از بهار امسال تصویب شده بود و در سکوت خبری به شرکت‌های دولتی در چین اعلام شده بود. اکنون و پس از مطلع شدن  فایننشال تایمز انتشار یافته است. بنظر می‌رسد تصویب این بخشنامه به زمانی برمی‌گردد که دولت چین خواستار ساخت نرم افزارها و سیستم عامل بومی شده بود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تک‌نیوز و به نقل از ZDNet، مقامات چینی طی طرح 2-5-3 به تمامی شرکت‌های عمومی و دولتی دستور داده‌اند تا یکسال آینده 30 درصد از تمامی دستگاه‌های خود را با نمونه‌های بومی جایگزین کنند. همچنین 50 درصد از جایگزینی در سال 2021 انجام گیرد و بدین ترتیب 20 درصد از تجهیزات باقی مانده نیز در سال 2022 از دور خارج خواهند شد.

از آنجائیکه جایگزینی کلیه سخت افزارها و نرم افزارهای خارجی مورد استفاده در بخش‌های خصوصی هزینه بالایی را در برمی‌گرفت، بخش‌های خصوصی از این طرح مستثنی شده‌اند. با اجرای این طرح، شرکت‌های بزرگی نظیر مایکروسافت، اچ پی و دل که بخش عمده تامین نیارهای این شرکت‌ها را بر عهده داشته‌اند بیش از همه متضرر خواهند شد.

این تصمیمات در پی جنگ تجاری با آمریکا اتخاذ شده و بدین ترتیب دولت چین اعتراض خود را نسبت به تصمیمات ترامپ در زمینه استفاده نکردن از تجهیزات زیرساخت 5G هواوی اعلام کرده است


نظرسنجی طرح محدودسازی اینترنت بین الملل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا