پزشکی و سلامتعلمی

پژوهشگران آثاری از میکرو پلاستیک ها را در بدن انسان پیدا کردند

به تازگی پژوهشگران پس از بررسی محیط اطراف از وجود میکروپلاستیک ها در بافت‌های بدن انسان خبر دادند. در مطالعات اخیر نشان داده شده است که میکروپلاستیک ها در هر چیزی از جمله آب آشامیدنی، غذا های دریایی و پرندگان نیز پیدا شده است. همچنین در پژوهشی جداگانه نشان داده شده که اقیانوس اطلس بیش از آنچه که تصور می شد حاوی پلاستیک است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، بررسی های اخیر در مورد محیط زیست به خواست سازمان جهانی بهداشت انجام شده است. در نشست مجازی انجمن علمی شیمی آمریکا ACS آمده است که حتی مواد شیمیایی مربوط به پلاستیک ها درون بافت های بدن انسان نیز پیدا شده است. روش‌های جدید به طور مشخص وجود این میکروپلاستیک ها در بافت های انسانی را نشان می‌دهد. چارلز رولسکی از دانشگاه ایالتی آریزونا در مورد پروژه اخیر می گوید: پلاستیک های آلوده کننده تقریباً در همه جای زمین دیده می شوند و مدتهاست که مشاهده پلاستیک ها به عنوان یک تهدید در نظر گرفته شده است. همچنین در مطالعات اخیر نشان داده خواهد شد پلاستیک ها به بدن ما نیز وارد شده اند.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

وجود میکروپلاستیک ها در ماهی ها با نشانه هایی از مسمومیت عصبی و افزایش آسیب اکسیداتیو همراه بود که از لحاظ تئوری میتوان نتیجه گرفت که خطر ابتلا به سرطان نیز افزایش خواهد یافت. در مطالعات دیگری میکروپلاستیک ها در حشرات و پرندگان نیز دیده شدند. البته مطالعات درباره اثرهای این میکروپلاستیک ها روی بافت های انسانی بسیار کم است رولسکی می گوید: هنوز در مرحله ای نیستیم که بدانیم این میکروپلاستیک ها به عنوان مزاحم هستند یا برای سلامتی انسان یک تهدید به شمار می‌روند.

 در حال حاضر انسان ها این میکروپلاستیک ها را می خورند و آنها از دستگاه گوارش عبور می کند. در نمونه های بسیاری از مدفوع مردم این مواد میکروپلاستیک دیده شده است. خوردن میکروپلاستیک ها باعث می شود تا به همه جای بدن نیز ورود کنند. در حال حاضر دانشمندان در حال جستجو برای روش‌های جدیدی هستند تا بتوانند آلودگی‌های پلاستیک را در بافت‌های انسانی نیز پیدا کنند. یکی از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: وجود این مواد تجزیه ناپذیر زیستی در همه جا بسیار نگران کننده است. آنها می توانند وارد بافت های بدن انسان نیز شوند و در آنجا تجمع پیدا کنند. در نمونه های بررسی شده انسانی نوعی ماده شیمیایی که برای ساخت پلاستیک ها به کار می رود درون بافت های بدن دیده شده است. در حال حاضر دانشمندان در حال مطالعات اپیدمیولوژیکی هستند تا به پیامدهای وجود این پلاستیک ها روی سلامت انسان پی ببرند.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. پلاستیک داره این سیاره و ساکنین‌شو نابود میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا