تازه های تکنولوژی

محققان با تزریق نمک در آسفالت، به دنبال کاهش دادن یخ‌زدن جاده‌ها در زمستان هستند

زمستان نزدیک است و چیزی نمانده که فصل سرما آغاز و جاده‌ها مملو از برف شود. در این هوا جاده‌های یخ می‌زنند و استفاده از زنجیر چرخ، یکی از اصلی‌ترین توصیه‌ها به رانندگان می‌باشد. اما آیا تنها راه مقابله با برف و یخ‌زدگی جاده‌ها استفاده از زنجیر چرخ است؟ اگر رانندگان همراه خود زنجیر چرخ نداشته باشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر کامیون‌هایی که مسئول برف‌روبی جاده‌ها هستند دیر برسند، چه بر سر افرادی که در جاده مانده‌اند، خواهند آمد؟ همین موضوع باعث شده تا محققین به فکر ابداع روشی برای جلوگیری از یخ‌زدگی جاده‌ها بیفتند؛ تزریق نمک در آسفالت.

طبق گزارشاتی که انجمن اجتماعی ACS منتشر کرده، این پروژه هم‌اکنون در حال آزمایش توسط Seda Kizilel و گروهی از محققین می‌باشد که به دنبال جلوگیری از یخ زدن جاده‌ها در زمستان هستند، در حال پیگیری می‌باشد. این کار نیز قرار است با تزریق ترکیبی از نمک پتاسیم و استایرن-بوتادین استایرن که یک نوع پلیمر صنعتی به حساب می‌آید، انجام شود. پس از آن نیز این مواد با قیر طبیعی ترکیب و در آسفالت تزریق خواهد شد.

نتایجی که تا کنون از انجام آزمایشات مختلف در این مورد به دست آمده بسیار جالب بوده. اینطور که محققان اعلام کرده‌اند، مقاومت آسفالت به خاطر وجود قیر، بسیار بالا بوده و حالا تنها تفاوت آن با آسفالت‌های فعلی، داشتن ماده‌ای اضافه در خود می‌باشد که به موجب آن، آسفالت بسیار دیرتر از حالت همیشگی یخ می‌زند. در شرایطی که محققان این آزمایش را انجام داده‌اند، متوجه شده‌اند که این تاخیر در یخ زدن، تا 2 ماه بوده که اگر در شرایط طبیعی نیز انجام شود، مدت زمان آن می‌تواند بسیار زیادتر باشد.

در واقع خاصیت ذوب کردن یخ این آسفالت‌ها می‌تواند تا 1 سال ادامه داشته باشد. همچنین ضخامت بالایی که قرار است آسفالت‌ها داشته باشند، باعث خواهد شد تا در طول زمان که خودروها از ضخامت آسفالت می‌کاهند، لایه‌های زیرین که هنوز خاصیت ذوب کردن یخ را در خود دارند، کار خود را به خوبی انجام دهند.

هنوز زمان استفاده از این مواد در خیابان‌ها مشخص نشده، اما نتایج به دست آمده از آزمایش‌ها، نشان می‌دهد که این روش می‌تواند راه حل بسیار خوبی برای مقابله با یخ‌زدگی خیابان‌ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا