محققان از قابلیت شناخت چهره به منظور کشف یک بیماری‎ نادر ژنتیکی استفاده می‎کنند

زمانی که موضوع فناوری شناخت چهره پیش کشیده می‎شود، بسیاری از افراد ممکن است استفاده از آن را برای اهداف امنیتی در نظر بگیرند، یا به منظور دنبال کردن چیزهای مختلف تا به واسطه‎ی آن شناسایی مجرمان در ویدئوها و تصاویر آسان‎تر شود. اما به نظر می‎رسد که به تازگی گروهی از دانشمندان راه دیگری […]

زمانی که موضوع فناوری شناخت چهره پیش کشیده می‎شود، بسیاری از افراد ممکن است استفاده از آن را برای اهداف امنیتی در نظر بگیرند، یا به منظور دنبال کردن چیزهای مختلف تا به واسطه‎ی آن شناسایی مجرمان در ویدئوها و تصاویر آسان‎تر شود. اما به نظر می‎رسد که به تازگی گروهی از دانشمندان راه دیگری برای استفاده از تکنولوژی شناخت چهره در نظر گرفته‎اند؛ یعنی شناسایی یک بیماری نادر ژنتیکی.

تیم محققان موسسه‎ی ژنوم انسان ملی آمریکا یک سیستم شناخته چهره ایجاد کرده‎ است که ظاهرا می‎تواند عارضه‎ی ژنتیکی نادری به اسم “سندروم دی جرج” را شناسایی کند که معمولا در جمعیت‎های غیر سفیدپوست بروز می‎کند. این بیماری می‎تواند منجر به بروز بعضی از مشکلات پزشکی و عارضه‎های شناختی شود که ظاهرا تشخیص آن‎ها مشکل است. مشخصه‎های این بیماری در ظاهر و چهره‎ی فرد است، ولی این قضیه در نژادهای مختلف متفاوت است و این‎جاست که این سیستم شناخت چهره به کمک این قضیه می‎آید.

براساس گفته‎ی تخصص ژنتیک پزشکی این تیم آقای “Paul Kruszka” سندروم‎های بدریختی انسانی در قسمت‎های مختلف جهان به اشکال متفاوتی ظاهر می‎شوند. حتی کلینیک‎های تخصصی در تشخیص سندروم‎های ژنتیکی در جمعیت‎های غیر اروپایی با مشکل روبرو می‎شوند. این تیم سپس عکس‎های گرفته شده از 101 شرکت‌کننده از قاره‎های آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین را توسط این سیستم مورد ارزیابی قرار دادند که در 96.6 درصد اوقات با موفقیت قادر به شناسایی این سندروم شد.

احتمالا تا به‎کارگیری این سیستم مدت زمانی طول بکشد ولی دانشمندان امیدوارند به دنبال توسعه‎ی بیشتر آن، مراکز سلامت مختلف در جهان قادر به استفاده از آن باشند.

تبلیغات :

buy Neuralink