برای اولین بار فناوری تشخیص آفساید نیمه خودکار در جام جهانی قطر مورد استفاده قرار می گیرد

به گفته فدراسیون بین المللی فوتبال از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فناوری تشخیص آفساید نیمه خودکار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. قرار است در این فناوری با کمک دوربین ها و سنسورها اندازه گیری دقیقی در مورد محل دقیق بازیکنان و توپ انجام شود و به این ترتیب یک مدل سه بعدی از خط […]

به گفته فدراسیون بین المللی فوتبال از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فناوری تشخیص آفساید نیمه خودکار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. قرار است در این فناوری با کمک دوربین ها و سنسورها اندازه گیری دقیقی در مورد محل دقیق بازیکنان و توپ انجام شود و به این ترتیب یک مدل سه بعدی از خط آفساید با سرعت و دقت بالا برای داوران ایجاد خواهد شد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طبق اعلام رسمی فیفا فناوری تشخیص آفساید نیمه خودکار اکنون می تواند در مسابقات جام جهانی مورد استفاده قرار بگیرد. به وسیله سنسور قرار گرفته در داخل توپ می توان تصاویر سه بعدی از وضعیت مسابقه با سرعت زیاد روی نمایشگر مشاهده کرد. از طرفی تمامی استادیوم های مورد استفاده در این بازی دارای ۱۲ دوربین هستند که هر کدام از آنها می توانند از ۲۹ نقطه بدن بازیکنان به مدت یک ثانیه و برای ۵۰ بار نمونه برداری کنند. این داده ها با کمک تیم VAR و توسط هوش مصنوعی پردازش شده و یک خط آفساید سه بعدی ایجاد خواهد شد.

تبلیغات

بگفته یوهانس هولز مولر مدیر نوآوری فیفا با کمک سنسور موجود در توپ می توان خط آفساید دقیقی تشکیل داد. همچنین با کمک این فناوری در صورت ایجاد آفساید از داوران تیم VAR برای بررسی وضعیت کمک گرفته می شود. این سومین بازی جام جهانی متوالی است که در آن فیفا از فناوری جدیدی برای کمک به داوران رونمایی می کند. در سال 2014 از فناوری خط دروازه و در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز سیستم کمک داور ویدیویی VAR رونمایی شده بود. احتمالاً فناوری جدید تشخیص آفساید نیز می تواند با کمک داور ویدیویی دقت و سرعت بیشتری برای تشخیص آفساید داشته باشد.