هک شدن تلگرام کاربران ایرانی صحت ندارد

ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی هک کاربران تلگرام را تأیید نکرد و گفت: براساس طرحی که در دستور کار داریم به زودی سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی به داخل منتقل می‌شود. به گفته وی، هک تلگرام صحت نداشت و تاکنون هم این موضوع تایید نشده است ولی نرم‌افزار تلگرام برای حمله مناسب است. این […]

ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی هک کاربران تلگرام را تأیید نکرد و گفت: براساس طرحی که در دستور کار داریم به زودی سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی به داخل منتقل می‌شود.

به گفته وی، هک تلگرام صحت نداشت و تاکنون هم این موضوع تایید نشده است ولی نرم‌افزار تلگرام برای حمله مناسب است. این شبکه وب بیس است و قابلیت خزش دارد؛ همچنین نرم‌افزار تلگرام، اپن سورس است که همین موارد شرایط را برای نفوذ و به خطر انداختن حریم خصوصی مردم در تلگرام فراهم می‌کند. در واقع نرم‌افزارهای این چنینی پلتفرم مناسبی برای هک هستند. لذا بایستی کسانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند به حریم خصوصیشان توجه کنند. باید کاربران فرض را بر این بگیرند که اطلاعاتشان در دسترس دیگران قرار می‌گیرد.

دبیر شورایعالی فضای مجازی در خصوص ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و صیانت از حریم خصوصی، اظهار داشت: مالکیت فکری و حریم خصوصی ۲ مطلب مهم در حوزه حقوقی هستند؛ وزارت ارشاد در زمینه مالکیت فکری اقداماتی انجام می‌دهد و از سویی ما هم در مرکز ملی فضای مجازی بررسی‌هایی را شروع کرده ایم. باید اقدام اساسی برای حریم خصوصی صورت گیرد. فعلا اقدامات ما این است که سطح امنیتی را در کشور در سایت‌های ذخیره اطلاعات سازمان‌ها و موسسه‌ها بالا ببریم تا شاهد این اتفاقات نباشیم که بعضا حریم خصوصی افراد به خطر بیافتد.

فیروزآبادی همچنین با اشاره به دو مورد افشای اطلاعات شامل اطلاعات کاربران یک اپراتور موبایل و دیگری هک تلگرام، تصریح کرد: اصرار داریم طرحی را داشته باشیم که به وسیله آن به زودی بتوانیم شاهد شبکه‌های اجتماعی بومی باشیم؛ یا اینکه شبکه‌های خارجی با رعایت استانداردها سرورهایشان را به داخل کشور منتقل کنند.

وی ادامه داد: آوردن این سرورها به کشور کار ساده‌ای نیست. متجاوز از هزار سرور کار تلگرام را برای کشور ایران انجام می‌دهد؛  هندل کردن ۲۰ میلیون کاربر که اطلاعات صوتی تصویری و متنی را برای مدت طولانی نگهداری و پردازش می‌کنند، دشوار است. برای تحقق این موضوع، نیاز به دیتا سنتر مناسبی است که شاید در داخل کشور به راحتی نتوانیم آن‌ را  را فراهم کنیم. این کار نیاز به زمان دارد. در حال حاضر تلگرام اعلام تمایل رسمی کرده که سرورش را به داخل کشور بیاورد. ما برای این کار زمان گذاشته ایم و امیدواریم که در این مدت زمان، تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی  بتوانند به سطحی برسند که مطلوب ماست.

دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: البته به دنبال اعلام ما تعداد زیادی از شبکه‌های خارجی اعلام آمادگی کردند که سرورهایشان را به کشور بیاوریم اما چون این موضوع در حد مذاکره است نمی‌توانیم نامی از آن‌ها ببریم.

فیروزآبادی همچنین در مورد جزئیات سیاست‌های شورای عالی فضای مجازی برای تولید محتوای بومی به زبان فارسی، سخن گفت: قاعدتا تعریف ما از شبکه ملی اطلاعات،  شبکه‌ای است که در آن  محتوای فارسی در جریان باشد. همچنین مستقل بودن از شبکه‌های دیگر، قابلیت مدیریت داشتن، حفظ حریم خصوصی و… از دیگر شرایط شبکه ملی به شمار می‌رود. قسمت ملی شبکه ملی، محتواست. لذا توجه ما به تولید محتوا زیاد است. در حال حاضر قسمت بزرگی از تولید محتوایی که در فضای مجازی کشور تولید می‌شود در چارچوب شبکه‌های اجتماعی است و چون این شبکه‌ها از خارج از کشور تأمین می‌شوند، باعث شده که شاخص‌های تولید محتوای ما در داخل کشور راضی کننده نباشد. امیدواریم با آمدن سرورها به داخل کشور ۵۰ درصد فضای مجازی بومی شود.

وی در نهایت با اشاره به نبود شبکه اجتماعی داخلی که  نیازهای مردم را فراهم کند، گفت: البته دو شبکه اجتماعی «بیسفون» و «سروش» در حال افزایش کیفیت هستند که امیدواریم تا شهریور ماه به استانداردهای لازم برسند.